Haberler

06 Kasım 2023

TİKA’nın Desteklediği III. Manas Forumu Kırgızistan’da Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği III. Manas Forumu, Kırgızistan’da düzenlendi.

TİKA’nın desteklediği III. Manas Forumu başkent Bişkek’te bulunan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi (KTMÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Ana teması "Küresel Siyasette Bölgeselleşmenin Yükselişi ve Türk Devletleri Teşkilatı" olarak belirlenen forumu, 1-3 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Foruma, T.C. Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan, TİKA Bişkek Koordinatörü Mehmet Bodur, KTMÜ Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, KTMÜ Rektör Vekili Dr. Baktıgül Kalambekova, çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Büyükelçi Doğan, konferansta küresel siyasetin ve küreselleşmenin topluluklar ve halkların refah seviyelerini doğrudan etkileyebildiğine vurgu yaparak, olumsuz etkilerine dikkat çekti. Ayrıca, olumsuzlukların çözümünde iş birliği ve dayanışmanın önemine işaret etti.

TİKA Bişkek Koordinatörü Bodur ise konuşmasında, TİKA'nın Kırgızistan'da hayata geçirdiği projeler ve ülke altyapısı ile insan kaynaklarının gelişimine sağladığı katkıları aktardı.

Forumda yer alan akademisyenler, küresel gelişmelerin Türk dünyasını jeopolitik anlamda önemli bir konuma getirdiğini ve Türk Devletleri Teşkilatı'nın kurumsallaşmasının önemine değindi.

Toplamda 80 akademisyenin katılımıyla gerçekleşen konferans, yüz yüze ve çevrim içi olmak üzere Türkiye, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan, Almanya, Rusya ve Hindistan’dan gelen katılımcılarla 12 oturumdan oluştu.

Forum sonunda, öğrenciler ve akademisyenler arasında gerçekleştirilen soru-cevap oturumuyla konferans hakkında yorumlar ve öneriler paylaşıldı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kamboçya’daki Öğrencilere Ulaşım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kamboçya Müslüman Kadınlar Kalkınma Derneği (CIWODA) ile işbirliğinde; eğitim çağındaki çocukların okullarına ulaşım sorununun çözümüne katkı vermek amacıyla 300 öğrenciye bisiklet dağıttı. İlk etabı 2022'de uygulanan projeye 2023'te...