Haberler

20 Aralık 2023

TİKA’nın Desteklediği "Organ Nakli Koordinatörlüğü Kursu", İstanbul'da Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından desteklenen, organ nakli alanında önemli bir etkinlik olan 5. ITN Organ Nakli Koordinatörlüğü Kursu, 1-15 Aralık 2023 tarihleri arasında İstanbul'da düzenlendi.

Organ Nakli Koordinatörleri Derneği, Türk Yoğun Bakım Derneği, Sağlık Diplomasisi Derneği, Türkiye Organ Nakli Vakfı, Galatasaray Üniversitesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi iş birliği ve koordinasyonunda gerçekleşen kurs, Avrupa Organ Nakli Derneği (ESOT) ve Avrupa Tıbbi Uzmanlar Birliği (UEMS) onaylarıyla düzenlendi.

Bu yıl 19 farklı ülkeden katılımın gerçekleştiği kursta, özellikle Senegal, Gürcistan ve Bosna Hersek'ten gelen katılımcılar, TİKA destekleriyle yürütülen organ nakli ve bağışı sistemlerinin güçlenmesine yönelik teknik destek ve iş birliği projeleri kapsamında eğitim aldılar.

Kursa, organ nakli alanında faaliyet gösteren hekimler, hemşireler, nakil koordinatörleri ve uzmanlar yoğun ilgi gösterdi. Uzmanlar, kadavra donör sevk birimleri gibi yoğun bakım, anesteziyoloji, nöroloji ve beyin cerrahisi alanlarında çalışmış olanlar başta olmak üzere, bilgilerini güncellemek ve uluslararası iş birliğini güçlendirmek amacıyla bir araya geldi.

Katılımcılar, kurs süresince teorik bilgilerin yanı sıra Dry Lab, Wet Lab ve simülasyon eğitimleri ile de detaylı bilgiler edindiler. Özellikle Acıbadem Üniversitesi Laboratuvarları'nda düzenlenen uygulamalı eğitimlerde, donör yönetimi, beyin ölümü teşhisi, USG kullanımı, organ koruma, perfüzyon, paketleme ve organ nakliye konularında pratiğe dönük eğitimler verildi.

Sertifika ve plaket takdimi

Kursun son gününde konuşmacılara plaketleri, katılımcılara ise sertifikaları takdim edildi.

Katılımcılar, kurs boyunca aldıkları eğitimler üzerinden bir değerlendirme testine tabi tutularak sertifikalarını almaya hak kazandılar.

Bosna Hersek, Gürcistan ve Senegal’den gelen katılımcılar sertifikaları, TİKA STK Birim Koordinatörü Ömer Faruk Alımcı tarafından takdim edildi.

TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Uğur Tanyeli’nin plaketi, kendisini temsilen Sayın Alımcı’ya Türkiye Organ Nakli Başkanı Dr. Eyüp Kahveci tarafından verildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Gambiya Radyo ve Televizyon Kurumuna Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gambiya’nın en eski kamu yayın kurumu olan Gambiya Radyo ve Televizyon Kurumuna ekipman desteği sağlandı. Sağlanan destek kapsamında kanala, operasyonel verimliliği ve canlı yayın kapasitesini artırmak amacıyla...