Haberler

03 Temmuz 2023

TİKA’nın Destekleriyle Bakü’de Bilim, Kültür ve Sanat Şenliği Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de “3. Bilim, Kültür ve Sanat Şenliği” düzenlendi.

TİKA’nın destekleri ile T.C. Bakü Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği koordinasyonunda, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Bakü Türk Anadolu Lisesi tarafından 12-14 Haziran 2023 tarihleri arasında düzenlenen “3. Bilim, Kültür ve Sanat Şenliği” çerçevesinde öğrenciler eğitim-öğretim dönemi boyunca hazırladıkları farklı kategorilerdeki projelerini okul bahçesinde kurulan stantlarda ziyaretçilere tanıttı.

Şenlik kapsamında, Bakü Türk Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından halk oyunları gösterileri gerçekleştirildi ve okul korosu ile orkestrası tarafından müzik dinletileri sunuldu. Ayrıca öğrenciler için tarihi, kültürel, edebi ve bilimsel içerikli seminerler ve etkinlikler düzenlendi. Yarışmaların da yer aldığı etkinliklerde dereceye giren öğrenciler çeşitli hediyelerle ödüllendirildi.

Covid-19 salgını nedeniyle 2020 ve 2021 yıllarında gerçekleştirilemeyen şenliğin ikincisi TİKA’nın desteğiyle 2022 yılında düzenlenmişti. Geleneksel hale gelen şenliğe öğrenciler ve veliler yoğun ilgi gösterdi.

Sonraki Haber

TİKA Sırbistan’da Kültürel İş Birliğine Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Sırbistan’da bulunan Şumadiya Kragujevac Tarih Arşivi bünyesindeki Şark Koleksiyonunun tanıtımına destek verildi. Osmanlı hakimiyeti sırasında Balkan topraklarında ortaya çıkan en önemli Sırp arşivlerinden biri olan Şark Koleksiyonu,...