Haberler

24 Kasım 2023

TİKA’nın Destekleriyle Düzenlenen “Siber Suçlarla Mücadele Eğitim Programı” Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkiye Adalet Akademisi ile Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği iş birliğinde düzenlenen “Adalet Hizmetleri Eğitim Programı (AHEP)” kapsamında farklı ülke hakim ve savcılarına yönelik düzenlenen “Siber Suçlarla mücadele Uluslararası Eğitim Programı” Ankara’da tamamlandı.

20-21 Kasım 2023 tarihlerinde, Güneydoğu Avrupa Yargı Eğitim Kuruluşları Ağına üye ülke temsilcilerinin katılımı ile düzenlenen programa, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kosova, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Sırbistan'da görev yapan hakim ve savcılar katıldı.

Açılış programında konuşan Türk Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir, Adalet Akademisi olarak, uluslararası bakış açısını önemsediklerini ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne uygun kararlar alınabilmesi için çaba gösterdiklerini belirtti. Özdemir, programın düzenlenmesine sağladığı katkılardan dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Programın açılışında konuşan Avrupa Konseyi Ankara Program Ofisi Operasyonlardan Sorumlu Başkanı Pınar Başpınar ise; "2019'da başlayıp bu yıl Aralık ayında sona erecek olan projemizin amacı, Avrupa Konseyi standartları doğrultusunda Türk ceza adaletini güçlendirmek ve etkili hale getirmektir. Projemiz, Ceza Adaleti sistemini iyileştirerek, hukukçuların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni uygulama kapasitelerini geliştirmeyi ve insan hakları alanında iş birliği ve farkındalığı artırmayı hedefliyor.” dedi.

Karşılıklı bilgi ve tecrübelerin aktarıldığı program süresince; Birleşmiş Milletler mekanizmaları ve belgeleri perspektifinden siber suçlarla mücadele, Avrupa Konseyi çerçevesinde siber suçlarla mücadele, siber suçlarda elektronik delilin toplanması, teknolojik soruşturma tedbirleri, siber suçlarda soruşturma usullerine dair Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları, katılımcı ülke sunumları ile ülke uygulamalarında elektronik delil ve soruşturmaya dair yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri, kripto varlıklar ve ceza hukuku, kişisel verilere karşı işlenen suçlar, bilişim sistemlerinin güvenliğine dair hukuki çerçeve, katılımcı ülke sunumları ile ülke mevzuatında yer alan siber suçlar, içtihat farklılıkları ve çözüm önerileri ile ilgili konularda bilgi paylaşımında bulunuldu.

 

Sonraki Haber

Meksika Ulusal Dünya Kültürleri Müzesi Bünyesinde “Türkiye Salonu” Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serkan Kayalar, Meksika Ulusal Dünya Kültürleri Müzesi bünyesinde kurulan Türkiye Salonu’nun açılışını gerçekleştirdi. TİKA Başkanı Serkan Kayalar, başkent Mexico City’de bulunan yılda 500 bin kişinin ziyaret ettiği Meksika...