Haberler

28 Nisan 2021

TİKA’nın Erenler Sofrası Yemen’de

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Erenler Sofrası Ramazan Programı kapsamında Yemen’de ihtiyaç sahibi 1.000 aileye 45 tonluk gıda paketi dağıttı.

2021 yılının Cumhurbaşkanlığı tarafından Yunus Emre ve Türkçe Yılı, Hacı Bektaş Veli Yılı ve Ahi Evran Yılı olarak ilan edilmesi dolayısıyla TİKA’nın başlatmış olduğu “Erenler Sofrası” Yemen’de ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürdü.

TİKA’nın Yemen’de başlatmış olduğu Erenler Sofrası programı hakkında konuşan TİKA Yemen Koordinatörü Abdullah Sarı, “Kültür ve Turizm Bakanlığımızın koordinasyonunda başlatmış olduğumuz Erenler Sofrası programlarımız ile Yemen’deki kardeşlerimizin sofralarına konuk olduk” dedi.

Erenler Sofrası aracılığıyla ulaştıkları 1.000 Yemenli ailenin huzurlu bir oruç mevsimi geçirmesini istediklerini ifade eden Abdullah Sarı, yetimhaneler, yetim aileler, kadın sığınma evleri, dezavantajlı guruplar ve iç göçmenler başta olmak üzere temel insani yardım malzemelerinden oluşan yaklaşık 45 ton gıda dağıtımını gerçekleştirdiklerini ifade etti. Sarı, pandemiden dolayı toplu programlardan kaçındıklarını, çoğunlukla hak sahiplerine tek tek dağıtım yaptıklarını söyledi.

Yemen’de Erenler Sofrası’nın henüz kapanmadığına dikkat çeken Sarı, iki hafta boyunca toplamda 7.000 yemenli ile iftar sofralarını paylaşacaklarını, günlük ortalama 500 kişiye de kumanya dağıtmaya devam ettiklerini söyledi. Sarı, Ramazan Bayramı öncesinde de 500 ihtiyaç sahibi aile ve yetimhanelere et dağıtımı yapacaklarını söyledi. Ramazan ayında Erenler Sofrası aracılığı toplamda 16 bin Yemenliye ulaşacaklarını ifade eden Sarı, Türk kardeşlerinin selam ve duasını iletmiş olacaklarını da sözlerine ekledi.

 

Sonraki Haber

TİKA’nın Erenler Sofrası Sudan’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), ramazan ayı nedeniyle Sudan'ın doğusunda kampta kalan 1000 Eritreliye toplam 20 ton gıda yardımı yaptı. 2021 yılının Anadolu’nun manevi değerlerinden olan Yunus Emre, Ahi Evran ve Hacı Bektaş Veli...