Haberler

23 Ocak 2015

TİKA’nın Etiyopya’da İnşasına Devam Ettiği Kültür Merkezi Halkların Kaynaşmasına Vesile Olacak

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Etiyopya’ya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn ile gerçekleştirdiği baş başa ve heyetlerarası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TİKA’nın Etiyopya’da inşasına devam ettiği kültür merkezinin halkların kaynaşmasına vesile olacağını söyledi.

Etiyopya’nın yaklaşık 1 milyon 120 bin kilometrekarelik yüzölçümü, 97 milyonluk nüfusuyla Afrika’nın önde gelen ülkeleri arasında yer aldığını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ve Etiyopya arasındaki üst düzey ziyaretlerin ilişkilerin ilerlemesine vesile olduğunu söyledi.

Türkiye ile Afrika ülkeleri ilişkilerinin, 1'nci ve 2'nci Afrika zirveleriyle ciddi manada pekiştiğini, en son Malabo’daki 2. Türkiye-Afrika Zirvesi’nde de gerek sorunları gerekse geleceğin barış dünyasının nasıl kurulacağı konusunda ülkelerin düşüncelerini ifade ettiklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk müteşebbislerin, girişimcilerin Türkiye’yi Afrika ülkelerinde ciddi manada temsil görevi üstlendiğini kaydetti.

Türk firmalarının gerek Etiyopya gerekse diğer Afrika ülkelerindeki yatırımlarının memnuniyet verici olduğunu vurgulayan ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Etiyopya ile 2014 sonu itibarıyla 400 milyon dolar ticaret hacmine ulaşacağız. Temennimiz bunu en kısa zamanda 500 milyon dolara ulaştırmaktır. Her iki ülkenin toplam nüfusu 170 milyon gibi, bu ticaret hacmi bunun için çok çok küçük” dedi.

Addis Ababa Üniversitesinde Türkoloji bölümü kurulmasını arzu ettiklerini dile getiren Erdoğan, Yunus Emre Enstitüsünün müşterek çalışmaları için de gerekli zemini hazırlamak isteğinde olduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TİKA’nın Etiyopya’da inşasına devam ettiği kültür merkezinin de halkların kaynaşmasına vesile olacağını kaydetti. Etiyopya temasları kapsamında Etiyopya Addis Ababa Üniversitesini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Etiyopya Addis Ababa Üniversitesinde yaptığı konuşmasında, Cumhurbaşkanı sıfatıyla Etiyopya'ya gerçekleştirdiği ilk ziyarette salonda bulunanlara hitap etmekten dolayı büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Etiyopya'nın gerek Afrika kıtasında gerek yeryüzünde çok farklı, müstesna bir yeri olduğunu anlattı.

“Osmanlı Devleti'ne Gönderdikleri Yardımı Hiç Unutmadık”

Türkiye dahilinde ve Türkiye'nin bugününde Etiyopya'nın farklı bir yeri olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye ile Etiyopya ilişkileri bundan 500 yıl önce, 16. yüzyılda başlamıştır. Memluk Türk Devleti ve Osmanlı Devleti, Habeşistan adı verilen bu bölgeyle ilk irtibatları kurmuş, yüzyıllar boyunca da bu irtibat devam etmiştir. Şu anda hala Harrar'da çok sayıda Türk kökenli aile yaşıyor. Birinci Dünya Savaşı'nda Etiyopya Harrar Türkleri'nin, Osmanlı Devleti'ne gönderdikleri yardımı hiç unutmadık ve unutmayacağız" diye konuştu.

Erdoğan, gerek Harrar Türklerine gerek dost Etiyopya'ya bir vefa göstergesi olarak TİKA aracılığıyla çok sayıda insani yardım ve kültür projesini başarıyla uyguladıklarını anlattı. TİKA'nın Afrika'da ilk ofisini Etiyopya'da açtığını, bugün de iki ülkenin dostluğu ve dayanışması için başarıyla çalışmasına devam ettiğini bildiren Erdoğan, TİKA faaliyetlerinde gösterdikleri yardım için de Etiyopya hükümetine ve halkına ayrıca teşekkürlerini iletti. Etiyopya temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Afrika ziyaretlerine Cibuti ve Somali ziyaretleri ile devam edecek. 

Sonraki Haber

Cibuti'de Burhan Bey Caddesi Yenileme Projesi’nin Temel Atma Töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katılımıyla Gerçekleştirildi

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Cibuti’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapımı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Burhan Bey Caddesi Yenileme Projesi’nin temel atma törenine katıldı.   Cibuti temasları kapsamında Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer...