Haberler

15 Ağustos 2015

TİKA’nın Faaliyetleri Ukrayna’da Artarak Devam Edecek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko’u makamında ziyaret etti. TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Bolat, görüşmede yaptığı açıklamada TİKA’nın Ukrayna’da eğitim sağlık ve daha birçok alanda çalışmalarının devam edeceğini kaydetti. 

 
Ukrayna TİKA Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko’yu makamında ziyaret etti. Görüşmede TİKA’nın Ukrayna’daki faaliyetleri ve Kiev Belediyesi ile işbirliği olanakları ele alındı.Görüşmede açıklamada bulunan TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Bolat, Ukrayna ve Türkiye arasında tarihi bağlar ve mevcut dostane ilişkilere değinerek, Türkiye Cumhuriyeti’nin kalkınma yardımlarını kayıt altına alan TİKA hakkında kısa bilgilendirmede bulundu. 1997-2015 yılları arasında TİKA tarafından Ukrayna’da 250’ye yakın projenin gerçekleştirildiklerini ifade eden TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Bolat, Eğitim altyapısının güçlendirilmesi ve sağlık başta olmak üzere TİKA’nın Kiev’de değişik alanlarda projelere imza attığını kaydetti.

TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Bolat,. Kiev’deki projelerin daha etkin koordinasyonunun temin edilmesine ilişkin temennilerini dile getirerek açıklamalarını tamamladı. Kiev Belediye Başkanı Kliçko ise, Ukrayna’nın kalkınmasını teminen yürütülen TİKA’nın çalışmalarından dolayı minnettarlığını dile getirerek, Kiev’de projelerin uygulanması esnasında her türlü yardıma hazır olduklarını belirtti.

Sağlık ve Diğer Sosyal Hizmetlere Destek Projesi kapsamında 2014 yılında TİKA tarafından Kiev Podol Danışma ve Tanı Merkezi, Oleksandrivka Klinik Hastanesi ve Kiev 8 Numaralı Çocuk Klinik Hastanesi başta olmak üzere sağlık kurumlarına tıbbî ekipman temin edildi, Kiev Svyatoşın Semti Danışma ve Tanı Merkezinde tadilat ve tefrişat çalışmaları gerçekleştirildi. Hâlihazırda Kiev Psikiyatri Hastanesinde tadilat çalışmalarının yanı sıra Kiev Romodanov Sinir Cerrahisi Enstitüsünün çocuk reanimasyon bölümü rekonstrüksiyonuna ilişkin proje çizim çalışmaları devam ediyor.

Eğitim Altyapısına Destek Projesi kapsamında ise TİKA tarafından latent tüberkülozu olan çocuklara hizmet sunan Peçersk semti 265 numaralı okulda ve engelli çocuklara hizmet sunan Obolon semti 590 anaokulunda tadilat çalışmaları gerçekleştirildi.

Sonraki Haber

Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü Restorasyonu Devam Ediyor

TİKA’nın gerçekleştiği Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü Restorasyonu son hızıyla devam ediyor. 1577 yılında Sokullu Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan, zaman içinde birçok defa zarar gören ve restorasyonlar geçiren köprü, UNESCO tarafından 2007’de Dünya Mirası...