Haberler

13 Ağustos 2018

TİKA’nın Genç Gönüllüleri Lübnan’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinatörlüğünde düzenlenen 2018 Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında Lübnan'a gelen gençler faaliyetlerine başladı.

TİKA koordinasyonunda, THY, Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğinde bu yıl ikincisi gerçekleştirilen program kapsamında Lübnan'a gelen 13 kişilik öğrenci ekibi, Trablus kentinde düzenlenen "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" etkinlikleri anma programı ve fotoğraf sergisine katıldı.

2018 Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında Lübnan'da bulunan üniversite öğrencileri, programlarının devamında Sultan 2. Abdulhamid Han’ın tahta çıkışının 25. yılı anısına Beyrut'ta yaptırılan ve Lübnan iç savaşı sırasında zarar gördüğü için TİKA'nın restorasyonunu gerçekleştirdiği Hamidiye Sebili’ni ziyaret etti. Osmanlı döneminde 1888 yılında Beyrut'ta inşa edilen Osmanlı Askeri Rüştiye Mektebini gezen ve ecdadın bıraktığı eserlerle gurur duyduklarını ifade eden öğrenciler, daha önce kısa bir süre sadrazamlık yapan ve farklı dönemlerde de Dahiliye, Maliye ve Evkaf nazırlığında bulunan dönemin Osmanlı Bilad-i Şam Valisi Ahmet Hamdi Paşa’nın ve Mevlevilerin kabirlerini ziyaret ettiler. Beyrut'taki Muhammed el-Emin Camisi'nin yanı başında bulunan, 2005 yılında suikast sonucu hayatını kaybeden Lübnan eski Başbakanı Refik el-Hariri ve mesai arkadaşlarının mezarlarını da ziyaret eden TİKA gönüllüleri, daha sonra Yunus Emre Enstitüsü Beyrut merkezinde Türkiye’de eğitim gören Lübnanlı, Filistinli ve Suriyeli öğrenciler ile bir araya gelerek tecrübe paylaşımında bulundu.

Öğrenciler program kapsamında daha sonra Lübnan'ın güneyindeki Sayda şehrinde bulunan Revvad İzci Derneği binasının dış cephesinin yenilenmesini ve çevre temizliğini yaptı. Osmanlı döneminde 1912 yılında Osmanlı İzci Derneği adı altında kurulan ve daha sonra Müslüman İzciler Derneği ismiyle faaliyetlerine devam eden kuruluşun bando ekibi tarafından karşılanan genç gönüllüler, derneğin kuruluşu hakkında bilgi aldıktan sonra gece izci kampına katıldı. Sayda'daki Revvad İzci Derneğindeki genç izcilerle de tanışan öğrenciler, TİKA’nın başlattığı Revvad İzci Derneği hizmet binasının yenilenmesi ve binanın dış cephesini boyama ile çevre temizliği çalışmalarına katkıda bulundu. TİKA, geçen yıl Revvad İzci Derneğinin Türkçe sınıfını ve bilgisayar laboratuvarını yenilemişti.

Sonraki Haber

TİKA’nın Genç Gönüllüleri Senegal’de Okul İnşaatında Çalıştı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinatörlüğünde düzenlenen "2018 Tecrübe Paylaşım Programı" kapsamında Senegal'e gelen gönüllü gençler Ziguinchor kentine bağlı köylerde çeşitli faaliyetlerde bulundu. TİKA gönüllüleri Senegal ekip başkanı Orhan Aydın, yaptığı açıklamada 15...