Haberler

02 Ağustos 2018

TİKA’nın Genç Gönüllüleri Somali Yolcusu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) gönüllü öğrencileri, sağlık ve tarım faaliyetlerine katkıda bulunmak için Somali'ye gitti. 

Somali'de yaklaşık 10 gün kalacak olan ve çoğunluğu tıp öğrencilerinden oluşan gönüllü öğrenciler, burada bulunan Türk kuruluşlara ziyaretler gerçekleştirecek, yetim öğrencilere hediyeler dağıtacak ve Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile TİKA tarafından kurulan Somali Tarım Okulundaki çalışmalara katılacak. 

Türkiye'den ayrılmadan önce duygularını paylaşan Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Mehmet Zahit, Somali'nin güvenlik sorunu yaşadığını ancak buna rağmen oradaki çalışmalara katılmaya çok önceden karar verdiğini söyledi.

Zahit, "Devletimiz nerede bir mazlum varsa gidip onların dertlerine derman oluyor. Biz de Türk gençleri olarak Anadolu'dan yetişen gençler olarak oralara gidip yardım elimizi uzatmamız gerekiyor." diye konuştu. 

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi Fatih Yaman, daha önce dünyanın farklı bölgelerini ziyaret ettiğini ancak ilk defa Afrika kıtasına yolculuk edeceği için heyecanlı olduğunu belirtti. Afrika denince herkesin aklında kötü bir portre canlandığını dile getiren Yaman, "TİKA aracılığıyla yapılan yardımlar ve projelerle kara kıtanın yüzünün biraz olsun aydınlatılmaya çalışıldığını görüyoruz." dedi. 

Sonraki Haber

TİKA’nın Gönüllü Elçileri Nijer’de Mescit Onardı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda Türkiye'den Nijer'e giden gönüllü öğrenciler, başkent Niamey'de daha önce TİKA tarafından yapılan Koira Kano Mescidi'nin onarım çalışmalarına katıldı. "2018 Tecrübe Paylaşım Programı" kapsamında Nijer'e giden ekipte yer...