Haberler

02 Ağustos 2018

TİKA’nın Genç Gönüllüleri Zanzibar’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) koordinasyonunda Tanzanya’ya giden gönüllü öğrenciler, Zanzibar Adası’ndaki Abdulrahman Al-Sumait Memorial (SUMAIT) Üniversitesi’ni ve Türkiye Maarif Vakfı (TMV) 15 Temmuz Şehitler Külliyesi’ni ziyaret etti. 

2018 Tecrübe Paylaşım Programı ile ülkeye giden öğrenciler, adada bulunan üç üniversiteden biri olan SUMAIT Üniversitesi’ni gezdi.

Öğrenci heyetini kabul eden Malezyalı Rektör Prof. Dr. Amran Rasli, üniversitelerinde İslami ilimler ve Arapça eğitiminin yanında mühendislik gibi pozitif bilimlerin de olmasını istediklerini dile getirdi. Alanında uzman hocaların üniversite programlarında yapacakları değişimlere açık olduklarını söyleyen rektör, ülkedeki yoksulluğun ancak eğitimle ortadan kalkabileceği fikrini öğrencilerle paylaştı.

Tecrübe paylaşım programlarının karşılıklı yapılabileceğini belirten Rasli, Türkiye’den gelecek öğrenciler için İngilizce kamplar düzenleyebileceklerini de ifade etti. Rasli, öncelikli olarak girişimcilik, tarım ve eğitim alanlarında projelere ihtiyaç olduğunu aktardı.

Üniversitedeki kütüphane ve laboratuvarları dolaşan öğrenciler, daha sonra TMV 15 Temmuz Şehitler Külliyesi Hacı Ayşe Var Koleji’ni ziyaret etti.

Kolej Müdürü Mustafa Uzun’la buluşan öğrenciler hem ülkedeki eğitim hem de TMV faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Zanzibarlı öğrencilerle derse katılan öğrenciler, adadaki eski Köle Pazarı’ndaki müzeyi de gezdi.

Sonraki Haber

TİKA'nın Genç Gönüllüleri Kazakistan'da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) koordinasyonunda, Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) işbirliğinde düzenlenen "2018 Tecrübe Paylaşım Programına" katılan gönüllü öğrenciler Kazakistan’ın Türkistan kentinde çalışmalarına başladı....