Haberler

17 Ağustos 2018

TİKA’nın Gönüllü Elçileri Burkina Faso’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gerçekleştirilen 2018 Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında Burkina Faso’yu ziyaret eden gençler Gao ve Kaya bölgelerinde TİKA’nın temin ettiği 500 adet pulluğun teslim törenine katıldı.

Gao halkı, beldenin girişinde TİKA heyeti ve öğrenciler için geleneksel bir karşılama merasimi düzenledi. Türk öğrencilerden bazıları renkli karşılama töreninde yerel şarkılar eşliğinde sergilenen dans gösterisine eşlik etti.

Törende konuşan Gao Belediye Başkanı bu proje sebebiyle duydukları memnuniyeti dile getirdikten sonra Türkiye’den gelen TİKA Gönüllüleri nezdinde Türkiye’ye teşekkürlerini iletti. Ayrıca konuşmasında Türkiye heyetinin samimi tavırlarının iki ülke arasında oluşan dostluk ilişkisinin önemli bir kanıtı olduğu belirtti.

Geçen yıl yaşanan kuraklık sebebiyle zor zamanlar geçiren Kaya’da da teslim törenine büyük ilgi vardı. Burkina Fasolu ünlü şarkıcı Abibou Sawadogo’nun dans gösterisiyle katıldı tören renkli görüntülere sahne oldu. Çok sayıda vatandaşın iştirak ettiği törende vatandaşların yanı sıra uluslararası ağaç dikme projesi kapsamında Burkina Faso’da bulunan Afrika’nın çeşitli ülkelerinden öğrenciler de katıldı.

Törende konuşan Kaya valisi Adama Sawadogo, bu projenin bölge tarımına önemli katkı sağlayacağını umduğunu ve Türkiye’den ülkelerini ziyarete gelen gönül elçilerini bölgelerinde görmekten memnun olduklarını söyledi. Ayrıca bu projeyi bir başlangıç olarak gördüklerini belirten Sawadogo, Burkina Fasolu gençlerin Türkiye’de eğitim görmelerini arzu ettiğini ifade etti.

TİKA gönüllülerinden Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Hüseyin Alperen Güldiken, törende karşılaştıkları manzara ile çok duygulandığını ve Burkina Faso’da böylesine samimi bir ortamda bulunmaktan son derece memnun olduğunu belirtti. TİKA başta olmak üzere programda emeği geçen herkese teşekkür eden Güldiken, Burkina Faso’yu artık gülen insanlar ülkesi olarak anacağını ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Komorlu Öğrencilere Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle 3 Komorlu öğrenci, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ev sahipliğinde gerçekleşen ve 10 gün süren LOCALINTERNational 2018 staj programına katıldı. Türkiye yerel yönetimlerinin uluslararası platformda tanıtılması ve yerel...