Haberler

01 Ağustos 2018

TİKA’nın Gönüllü Elçileri Nijer'de Girişimcilik Festivali'nde

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) koordinasyonunda, Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğinde düzenlenen "2018 Tecrübe Paylaşım Programı" ile Nijer'e giden gönüllü ekip, Girişimcilik Festivali'ne katıldı.

Ülkenin güneybatısındaki Dosso şehrinde, "Nijerli gençlerin meslek seçimlerinde daha başarılı olmalarını sağlamak ve girişimcilik kültürünün gelişmesine öncülük etmek" amacıyla düzenlenen festivalin açılışına katılan TİKA gönüllüleri, burada ilgi odağı oldu.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde her sene Nijer'in farklı bir şehrinde düzenlenen festivale, gençlerin yanı sıra çok sayıda devlet adamı katılıyor. Festivalde kültürel faaliyetlerin yanı sıra devlet destekli birçok proje hayata geçirilerek bölgenin kalkınması sağlanıyor.

TİKA'nın Nijer gönüllüler ekibi mihmandarı Turgut Gazigil, yaptığı açıklamada, festivalde yoğun bir ilgiyle karşılaştıklarını söyledi. Festivalde Nijerli gençlere Türk kültürünü anlatma fırsatı bulduklarını kaydeden Gazigil, "Nijerliler Türk insanına karşı çok ilgili. Yoğun bir sevgi gösterisine maruz kaldık." diye konuştu.

Gazigil, TİKA gönüllü ekibinin festivalde Türk kültürüne özgü dans gösterileri sergilediğini belirterek gelecek günlerde birçok faaliyet ve programa katılacaklarını, Nijer Genç Girişimcilik Bakanlığı yetkilileriyle iletişim halinde olduklarını aktardı.

Sonraki Haber

TİKA ve Anadolu Ajansı İş birliğinde “Enerji Muhabirliği Eğitimi”

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Anadolu Ajansı (AA) koordinasyonunda yabancı gazeteciler için düzenlenen Enerji Muhabirliği Eğitimi başladı. AA'nın nitelikli alan muhabiri yetiştirme vizyonu çerçevesinde, AA Haber Akademisi bünyesinde düzenlenen eğitim programına Filistin,...