Haberler

06 Ağustos 2018

TİKA’nın Gönüllü Gençleri Nijer'de Köy Okulu Ziyaret Etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda Türkiye'den Nijer'e giden gönüllü elçiler, başkent Niamey'de köy okulunu ziyaret ederek çocukları sevindirdi.

2018 Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında Nijer'e giden ekip, Nijer nehri kıyısındaki Kanazi köyünü ziyaret ederek, TİKA'nın bakım ve onarımını yaptığı köy okulunu ve mescidini gezdi. 

Gönüllü gençlerden Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Batuhan Zeki Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okulda öğrenim gören öğrencilerle buluştuklarını ve onlara hediyeler verdiklerini söyledi.

Öztürk, "Bizi gören çocukların o koşuşturmalarını, hatta köylülerin bile yanımızdan ayrılmak istememesini unutamıyorum. Hediyelerini aldıklarında gözlerindeki o mutluluk her şeye değer. Bir çocuğun eline birden fazla hediye geçerse onu arkadaşına vermesi bizi etkiledi, duygulandırdı." diye konuştu. Öztürk, fakirlikle mücadele eden bir ülkede bunları çocuklara bir nebze de olsa unutturabildikleri için mutlu olduklarını dile getirdi.

Ekip ayrıca TİKA tarafından yaptırılan Türkiye-Nijer Dostluk Parkı'nda ülkedeki Fidan Festivali kapsamında ağaçlandırma çalışmalarına da destek verdi.

Nijer gönüllü ekibinden Selim Aracı, ağaçlandırma çalışmalarının çok renkli geçtiğini söyledi. Aracı, "Akasya, etajen ve daha birçok çeşitten oluşan 250 adet fidanı toprakla buluşturmanın, onlara tek tek can suyu vermenin gururu ve mutluluğunu yaşadık. Dikilen ağaçlarla birlikte güzel bir görünüm kazanan park alanında ağaçların çoğalmasıyla birlikte su depolarının yetersiz kaldığı fark edildi ve ikinci bir su deposunun temelleri atıldı." diye konuştu.

"Kıyamet kopacağını bilseniz, elinizdeki fidanı dikiniz." hadisini hatırlatan Aracı, İslam dininin toprağa ve bitkiye verdiği önemin altını çizdi.

Üniversite öğrencisi Veysel Gizligöl de, Nijer grubu olarak faaliyetlerinin tüm hızıyla devam ettiğini, kalan günleri en yararlı şekilde geçirmeye çabaladıklarını söyledi.

Yapılan faaliyetlerin ülkenin Bağımsızlık Günü ile Ağaç Bayramı gibi anlamlı bir güne denk gelmiş olması da katılımcıları memnun etti.

Sonraki Haber

TİKA’nın Gönüllü Elçileri Somalili Hastalara Şifa Oldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) gönüllü öğrencileri, Somali'deki hastanelerde çalışmalara katılarak hastalara şifa oldu.  Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında Somali’de bulunan ve çoğunluğu sağlık bilimlerinde okuyan öğrencilerden oluşan grup, Somali'deki Recep Tayyip Erdoğan Hastanesi ve Keysaney...