Haberler

19 Temmuz 2019

TİKA’nın Gönüllüleri Bosna Hersek’te

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda gerçekleştirilen 2019 Tecrübe Paylaşım Programı'nın Bosna Hersek ayağında öğrenciler TİKA’nın projelerini yerinde inceleme ve uygulama fırsatı buldu.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen programa katılan 14 öğrenci, başkent Saraybosna'daki Ziraat ve Gıda Fakültesinde Bosna Hersekli akademisyen ve öğrencilerle bir araya gelerek tarım projeleri hakkında bilgi aldı.

Ziraat ve Gıda Fakültesi ile TİKA iş birliğinde yürütülen 4 projeden ikisinin sorumluluğunu üstlenen Prof. Dr. Lutvija Karic de ülke genelinde sosyo-ekonomik alanda projeler yürüttüklerini ifade ederek, 2017'de başladıkları iş birliğinden son derece önemli kazanımlar elde ettiklerini kaydetti. Türkiye'den gelen öğrenciler ayrıca, Saraybosna'daki Kovaçi Osmanlı ve şehit mezarlarını ziyaret ederek, TİKA iş birliğinde yürütülen Osmanlı mezarlığının düzenlenmesi ve ferforje yapım işleri konusunda bilgi aldı. 

TİKA tarafından Bosna Hersek’in farklı bölgelerinde yer alan dört belediyede yerleşik toplamda 80 aileye sera verilmesi ve  bunun yanı sıra ailelerin kendi başlarına sistemi devam ettirebilmesi için 4 sezon boyunca fide verilerek ve danışman hocalarca eğitimle desteklenen projeye öğrenciler de katılım sağladı.

İlk aşamada öğrenciler Doğu Bosna’da TİKA tarafından sera dağıtımı yapılan bir aileyi ziyaret ederek seradan sebze topladılar. Toplanan tüm sebzeleri düşük gelirli ailelere dağıtılmak üzere Çengiç Vilada bulunan Pomozi.ba isimli yardım kuruluşuna teslim ettiler. Yine aynı proje çerçevesinde sera dağıtılacak ailelerden bir tanesine giderek, örtülü tarımın gerçekleştirilebilmesi için sera kurulumunda görev aldılar.

Engelli vatandaşların istihdam edilmesi ve sosyal hayata katılımını sağlamak üzere faaliyet gösteren Pro Reha derneğinde TİKA’nın destekleriyle kurulmuş olan dikey tarım sistemi ve derneğin faaliyetleri hakkında bilgilendirilen öğrenciler, sistemi yerinde inceleme fırsatı buldu.

Saraybosna'da 251 Şehit Anısına 251 Fidan Dikildi

Bosna Hersek'teki 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, başkent Saraybosna'daki Türkiye-Bosna Hersek Dostluk Ormanı içinde 251 şehit anısına 251 fidan dikildi. TİKA tarafından gerçekleştirilen 2019 Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında oluşturulan ve iki ülkeden yetkililerinin de fidan diktiği ormana "15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Hatıra Ormanı" adı verildi.

Sonraki Haber

Filistin Su İdaresine Su ve Atıksu Yönetimi Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye Su Enstitüsü (SUEN) işbirliğinde Filistin Su İdaresinden gelen yönetici heyete Türkiye Su Enstitüsünde içmesuyu ve atıksular ile ilgili stratejik ve yönetimsel konularda eğitim verildi.   Program...