Haberler

18 Temmuz 2019

TİKA’nın Gönüllüleri Nijer’de

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından düzenlenen ‘Tecrübe Paylaşımı Programı’ kapsamında Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde öğrenim gören gönüllü öğrenciler Nijer’in başkenti Niamey’e ulaşarak gönüllülük faaliyetlerine başladı.

TİKA, Anadolu Ajansı (AA), Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Türk Hava Yolları (THY), Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), TRT ve TÜGVA başta olmak üzere çeşitli kurum ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliğinde küresel gönüllülük bilincini kazandırmak amacıyla Niamey’de bulunan gönüllü öğrenciler 22 Temmuz’a kadar devam edecek programlarına başladı.
Tecrübe Paylaşım Programının 15 Temmuz tarihine denk gelmesi vesilesiyle TİKA gönüllüleri ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ anma etkinliklerine katıldı.
Niamey Basın Merkezinde düzenlenen törene T.C. Büyükelçisi Mustafa Türker Arı, TİKA Niamey Koordinatörü İsmail Bıçaklı, Türkiye Maarif Vakfı Nijer Direktörü Celal Düzcan, çok sayıda Türk iş insanının yanı sıra Nijer Hükumet yetkilileri ve basın mensupları da katıldı. Törenin ardından 2018’de TİKA tarafından restore edilen ‘Grand Marche Camii’nde şehitler için Niamey halkı ile birlikte dua edilerek Kur’an-ı Kerim hatimi yapıldı.
Kanazi Adası’nda Cibinlik Dağıtımı

Gönüllüler ‘Sıtma ile Mücadele’ çerçevesinde Nijer Nehri’nde bulunan Kanazi Adası’nda köylülere cibinlik dağıtımında bulundu. 525 adet cibinliğin dağıtıldığı adada sıtma virüsü taşıyan sivri sineklere karşı özellikle çocukların korunması hedefleniyor.

TİKA’nın, Kanazi Adası’nda bakım ve onarımını yaptığı köy okulu ve köy mescidi başta olmak üzere çok sayıda projesi bulunuyor.
Türk halkına yardımlarından dolayı teşekkür eden ada sakinleri, TİKA’nın her sene Kanazi Adasını ziyaret ettiğini ve yardımlarıyla ada halkına sürekli destekte bulunduklarını belirtti.

Kanazi Adası yöneticilerinden Abdullah Abalu “TİKA’ya ve Türk halkına bizlere bulundukları yardımlardan dolayı teşekkür ediyoruz. TİKA her yıl bize çeşitli yardımlarda bulunuyor. Bizlere desteklerinin devam etmesini temenni ediyoruz. Kurban Bayramı yaklaşıyor, bu vesileyle Türkleri köyümüze davet ediyoruz.” dedi.

Cibinlik dağıtımının ardından ada kıyısında çocuklarla bir araya gelen gönüllüler Türkiye’den getirdikleri hediyelikler ve şekerlemeleri dağıtarak Nijerli çocuklarla birlikte vakit geçirdi.
 

 

Sonraki Haber

TİKA Gönüllülerinden Tanzanya'da Diş Sağlığı Hizmetlerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) "Tecrübe Paylaşım Programı" kapsamında Tanzanya'ya giden diş hekimliği ve tıp öğrencileri, yerel halka ağız ve diş sağlığı hizmeti veren uzman doktorlara eşlik ediyor, destek veriyor.  Tanzanya'nın Morogoro bölgesinde 14...