Haberler

25 Temmuz 2019

TİKA’nın Gönüllüleri Romanya’da

Türk İşbirliği ve Koordinason Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) öncülüğünde üniversite öğrencilerine küresel gönüllülük bilinci kazandırılması amacıyla düzenlenen ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen Tecrübe Paylaşım Programının kapsamında 11 üniversite öğrencisi Romanya’ya gelerek çeşitli faaliyetlere katıldı.

Bu yıl 35 ülkeye gidecek 500'ün üzerinde öğrencinin de dahil olmasıyla bugüne kadar bin 200'ün üzerinde öğrencinin katıldığı programın Romanya ayağında ilk faaliyet “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" etkinliklerine katılım oldu.

Genç gönüllüler 535 askerin toplu kabirde 400 şehidin isimleriyle yattığı Bükreş Türk Şehitliği’nde gerçekleştirilecek olan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü töreni öncesi şehitliğin temizlik ve bakım çalışmalarını gerçekleştirdiler. 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında vatanlarını korumak için canlarını feda ederek hayatını kaybetmiş 251 şehidimiz adına 251 fidan dikimi için şehitliği hazır hale getirdiler. Akabinde Bükreş Türk Şehitliği’nde 15 Temmuz’da hainlere geçit vermeyerek vatan uğruna canlarını feda eden şehitlerimiz adına 251 fidan dikimi gerçekleştirildi.

Öğrenciler, Mecidiye’de bulunan ve yakın zamanda tadilat çalışmaları tamamlanacak olan yılda yaklaşık 150.000 kişiye hizmet veren Mecidiye Hastanesi Poliklinik Bölümü Tadilatı çalışmalarına katıldılar. Kemal Atatürk Ulusal Koleji, TİKA tarafından tadilat ve donanımı tamamlanan Köstence Sokak Çocukları Gündüz ve Gece Barınağı ile yine TİKA tarafından restorasyon projeleri hazırlatılan Hünkâr Camisini ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

TİKA tarafından Dobromir Köyü’nde kurulan Türkçe Dil Sınıfını Ziyaret eden gençlerimiz köyde yaşayan çocuklar ve köy halkı ile bir araya geldi. Kimsesiz, engelli, dar gelirli çocuk ve gençlere hizmet etmek üzere Traian Kimsesizler Yurdunda kurulumu tamamlanan Ağız ve Diş Sağlığı Muayenehanesi’ni ziyaret etti.

 

Sonraki Haber

TİKA'nın Gönülleri Kırgızistan'da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda düzenlenen "2019 Tecrübe Paylaşım Programı" kapsamında genç gönüllüler, sosyal yardım faaliyetlerine katkıda bulundu. TİKA'nın koordinasyonunda Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK),...