Haberler

30 Ekim 2015

TİKA’nın Her Okula Türkçe Sınıfı Projesi Romanya’da Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yürütülen Her Okula Türkçe Sınıfı Projesi ilk adımda 10 okula 10 Türkçe sınıfı kurulması ile başlatıldı.

Yoğunlukla soydaşların yaşadığı Dobruca bölgesinde, ana dili dersi olarak Türkçe öğrenen öğrenci sayısının 100ü aşkın olduğu 10 okulda birer Türkçe sınıfının kurulumu TİKA tarafından gerçekleştirildi. Köstence, Mecidiye, Castellu, Mangalya, Cobadin, Dobramir, Faurei ilçe ve köylerinde yer alan ve ana dil dersi olarak Türkçe eğitimi verilen 10 okulda müstakil birer Türkçe sınıfı kurulmasıyla start alan proje kapsamında sınıfların tüm mobilya, teknolojik donanım ve eğitim materyali ihtiyacı TİKA tarafından sağlandı.

10 okulu temsilen Köstence merkezinde yer alan 12 numaralı okulun Türkçe sınıfının açılışı T.C. Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, T.C. Köstence Başkonsolosu Ali Bozçalışkan, Romanya Hükümeti Azınlıklar Arası İlişkiler Depertmanı Devlet Sekreteri Dr. Aledin Amet, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, TİKA Romanya Koordinatörü Hacı Ahmet Daştan, okul idarecileri, öğretmen, öğrenci ve halkın yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

Törende konuşan T.C. Bükreş Büyükelçisi Koray Ertaş, söz konusu proje ile Eğitimin geleceğine yatırım yapıldığını ve bölgede bu tür projelere önem verileceğini dile getirdi.  TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, TİKA tarafından Romanya’da gelecek nesillerin modern bilgi ve donanımlarla yetişmesi hedefi doğrultusunda eğitim sektörüne yatırımlar yapıldığını belirterek, faaliyette bulundukları tüm sektörler arasında özellikle eğitim sektörüne verdikleri öneme dikkat çekti.

Sonraki Haber

Gürcistan’da Tekali Köyü Okulu’na Tadilat ve Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Gürcistan Kvemo Karti Bölgesi Marneuli Belediyesine bağlı Türklerin yoğun olarak yaşadığı Borçalı Bölgesindeki 2500 nüfuslu Tekali Köyü'nde yer alan Tekali Köyü Okulu’na tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu. Eğitim...