Haberler

18 Ekim 2021

TİKA’nın İleri Teknoloji Eğitim Merkezi Azerbaycan’da Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından (TİKA) tarafından Azerbaycan Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulan dijital tasarım ve üretim laboratuvarı "Cezeri-Lab" törenle hizmete açıldı.

Açılış programına, T.C. Bakü Büyükelçisi Doç. Dr. Cahit Bağcı, Azerbaycan Eğitim Bakan Yardımcısı İdris İsayev,  Azerbaycan Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vilayet Veliyev, TİKA Bakü Program Koordinatörü Fatih Yılmaz, Üniversite yetkilileri ve öğrenciler katıldı.

Açılış programında katılımcılara, 3D tasarım, modelleme ve üretim, robotik ve mekatronik çalışmalar yapma imkânı sunan laboratuvarla ilgili bilgi verildi.

Açılış töreninde konuşan T.C. Bakü Büyükelçisi Doç. Dr. Cahit Bağcı, projenin Azerbaycan Teknik Üniversitesi öğrencilerinin dünyada eğitim alanında kaydedilen gelişmeleri yakından takip edebilmesi bakımından önemine vurgu yaparak, laboratuvar sayesinde üniversite öğrencilerinin ve öğretim üyelerinin yenilikçi projelere imza atacağına olan inancını ifade etti. Bilim tarihinde özel bir yeri olan İsmail El-Cezeri’nin isminin laboratuvara verilmesinin ayrıca anlamlı olduğunu belirten Büyükelçi Bağcı, projenin hayata geçirilmesini sağlayan TİKA’ya teşekkürlerini ifade etti.  

TİKA tarafından yürütülen 3D Tasarım ve 3D Yazıcı Eğitimlerinin devamı niteliğinde olan ve daha önce Bosna-Hersek, Sudan, Cezayir ve Lübnan’da kurulan laboratuvarlara; milli değerlerimizin tanıtılması ve yaşatılması amacıyla, dünya otoritelerince “Robotların Babası” olarak kabul edilen, Anadolu’daki ilk Türk Devleti Artuklular zamanında yaşamış İsmail el-Cezeri’den ilham alınarak "Cezeri-Lab" ismi verildi.

3D tasarım, modelleme ve üretim, robotik ve mekatronik çalışmalar yapma imkânı sunan laboratuvarda tamamına yakını Türkiye üretimi olan çeşitli tipte 3D yazıcılar ve tarayıcılar, lazer kesim, CNC router cihazları, masaüstü torna, matkap tezgâhları, bilgisayarlar, dijital mikroskop, robotik eğitim setleri ile çeşitli mekanik-elektronik araç ve gereçler bulunuyor.

Sonraki Haber

13. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu Rize’de Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi işbirliğinde 14-16 Ekim 2021 tarihlerinde Rize şehrinde “XIII. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu” yapıldı. TİKA’nın destekleriyle Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinin ev sahipliğinde, İstiklal...