Haberler

25 Aralık 2023

TİKA’nın Nijer’de Kurduğu “Marangozluk Eğitim Atölyesi” Faaliyete Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Nijer’in başkenti Niamey yakınlarında bulunan “Dinç Ailesi Eğitim Kompleksi” bünyesinde “Marangozluk Eğitim Atölyesi” kuruldu.

TİKA, Nijer'de hayata geçirdiği projelerle, yetim ve yoksul gençlere mesleki eğitim fırsatları sunmaya devam ediyor. Nijer hükümetinin özel önem verdiği mesleki eğitim faaliyetlerine destek sağlamak amacıyla, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın başkent Niamey'e yakınlarında kurduğu ve Nijer Milli Eğitim Bakanlığına devrettiği “Dinç Ailesi Eğitim Kompleksi” bünyesinde TİKA’nın destekleriyle kurulan “Marangozluk Eğitim Atölyesi” faaliyete başladı.

İlk Adım: Temel Marangozluk Eğitimi

İlk etapta 10 yetim ve yoksul gencin temel marangozluk eğitimi alacağı atölye; hızar, kompresör, taşlama makinesi, elektronik zımpara, matkap, dekupaj makinesi, torna makineleri, masa üstü testere, ahşap yontu bıçakları, demir ve ahşap çalışma tezgâhları ile donatıldı. Ayrıca eğitimlerde kullanılacak malzemelerle birlikte, öğrencilerin ve öğreticilerin lojistik ihtiyaçlarını karşılayacak ahşap dolaplar ve motosiklet temin edildi.

Törende Bulunan İsimler

Atölyenin resmi açılış töreni, Türkiye Cumhuriyeti Niamey Büyükelçisi Özgür Çınar, TİKA Niamey Koordinatörü Tanju Polat, İHH Nijer Koordinatörü Sami Fadhel ve Assama Vakfı Nijer Koordinatörü Ali Çalış’ın katılımıyla gerçekleşti.

Uzun Vadeli Hedef: Yüzlerce Genç Meslek Sahibi Olacak

Marangozluk alanında sürekli eğitim hizmeti verecek olan atölye, uzun vadede yüzlerce yetim ve yoksul gencin meslek sahibi olmasını amaçlıyor. Bu proje ile Nijer'in marangozluk alanındaki beşeri kapasitesinin artırılması, ülke ekonomisine katkı sağlanması ve gençlerin topluma kazandırılması hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA’nın Katkıları ile Guatemala Dışişleri Bakanlığında Atatürk Büstü Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Türkiye Cumhuriyeti Guatemala Büyükelçiliği iş birliğinde Guatemala Dışişleri Bakanlığı yerleşkesinde Atatürk Büstü kuruldu. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100. yılı ve Türkiye Guatemala diplomatik ilişkilerinin 150. yılı vesilesiyle Guatemala’da TİKA...