Haberler

07 Mayıs 2019

TİKA’nın Polis Eğitimleri Devam Ediyor

TİKA’nın Polis Eğitimleri Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen “Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi” kapsamında Meksika, Moğolistan ve Bosna Hersek Emniyet Teşkilatı’ndan 35 emniyet mensubuna eğitim verildi. 

TİKA, Türkiye’nin güvenlik alanındaki tecrübesini aktarmaya devam ediyor. TİKA bu kapsamda, emniyet teşkilatı mensuplarına yönelik karşılıklı olarak tecrübelerin paylaşılması, suçla mücadelede ortak bilinç geliştirme ve iki ülke polis teşkilatlarının terminolojilerinde birlik sağlanması amacıyla hizmet içi ve uygulamalı eğitimler gerçekleştiriyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen “Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi” kapsamında, 2019 yılı eğitim programı kapsamında, ülkemizde Meksika Birleşik Devletleri Tamaulipas eyaleti Asayiş birimlerinde görev yapan emniyet teşkilatı personeline yönelik olarak Çocukları suça sürükleyen etkenler, çocuk hakları sözleşmesi, suça itilmiş çocuklarla iletişim kurma yöntemleri, çocukla ilgili sorumluluğu olan aile, bakmakla yükümlü kişiler, devlet ve toplumun görevleri, mağdur ve tanık çocukların çocuk adalet sisteminde ikincil mağduriyetine sebebiyet veren hususları ve bu mağduriyeti engellemek için yapılması gereken yöntemler konusunda genel bilgiler vererek bu eyalette kurulması planlanan çocuk şubelerine yönelik örnek model olma konusunda tecrübe paylaşımı yapıldı.

Moğolistan Emniyet Teşkilatına yönelik olarak, yönetici olarak bağlı bulundukları birimlerini ve düzenlenecek operasyonları etkin bir biçimde yönetmeleri için gerekli bilgi, birikim ve yetenekleri kazandırmak, çağdaş liderlik ve liderlik stilleri kavramları ve yönetim faaliyetlerine uyarlanması ve uygulanması çerçevesinde eğitim verildi.

Bosna-Hersek Emniyet Teşkilatına ise Bosna-Hersek’te Toplumsal cinsiyet eşitliği kavramı ve polislikteki uygulama alanları, Türkiye’deki polis yönetim sistemi, kamusal alanda kadının statüsü, polis meslek etiğinin toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili ilkeleri, toplumsal cinsiyet eşitliği ile örnek polis projelerinin yer aldığı eğitimler verildi.

Sonraki Haber

Türkiye Afet Yönetimi Tecrübesini Asya Ülkeleri ile Paylaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Afet Merkezi işbirliği ile Bangladeş, Filipinler, Myanmar ve Pakistan'dan gelen uzmanlara Afet Yönetimi Eğitimi verildi. TİKA, JICA...