Haberler

28 Nisan 2022

TİKA’nın Ramazan Programı Özbekistan’da Devam Ediyor

 Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından,  2022 Ramazan programları kapsamında Özbekistan’da 2.000 aileye temel ihtiyaç malzemelerinden oluşan ramazan gıda paketi dağıtıldı.

 Dağıtım törenine Türkiye'nin Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar, Özbekistan Müslümanları Dini İdaresi Vakıf Fonu Başkan Yardımcısı Muzaffer Salomov, Özbekistan Türk Milli Kültür Merkezi Başkanı Ömer Salman, TİKA yetkilileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Törende, TİKA yetkilileri, gıda ürünleri ile ihtiyaç malzemelerinden oluşan 1500 koliyi Özbekistan Müslümanları Dini İdaresi Vakıf Fonu'na, 500 koliyi ise Ahıska Türklerine verilmek üzere Özbekistan Türk Milli Kültür Merkezi'ne teslim etti.

TİKA'nın hazırladığı gıda paketleri, törenin ardından Taşkent’ten kamyonlara yüklenerek farklı illerde yaşayan şehit ailelerine ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere gönderildi.

Türkiye'nin Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar, teslim töreninde yaptığı konuşmada, yardımın iki ülke arasındaki kardeşlik ilişkilerinin bir göstergesi olduğunu belirtti.

Vakıf Fonu Başkan Yardımcısı Muzaffer Salomov ise yardımın en kısa zamanda ülkenin dört bir köşesindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağını vurguladı.

Özbekistan Türk Milli Kültür Merkezi Başkanı Ömer Salman, yardımın ihtiyaç sahibi Ahıska Türkü ailelere ulaştırılacağını dile getirdi, ramazan yardımından dolayı TİKA'ya teşekkür etti.

TİKA Taşkent Program Koordinatörü Cemalettin Tüney ise bu yıl 30. kuruluş yıl dönümünü kutlayan TİKA'nın, Türkiye'nin kıtalara uzanan dost ve yardım eli olarak pek çok alanda proje ve faaliyetler gerçekleştirdiğini kaydetti. Tüney ayrıca, Özbekistan’daki ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmak üzere 2 bin koli gıda malzemesi hazırladıklarını söyledi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Filipinler’de 1.000 Aileye Ramazan Paketi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Filipinler’in başkenti Manila’da Ramazan boyunca 1000 aileye gıda yardımı dağıtıldı.  Mindanao Adası’ndaki çatışmalardan kaçarak başkent Manila’ya iltica eden nüfusun yoğun olarak yaşadığı Maharlika Mahallesi’nde, yerel yönetim tarafından...