Haberler

28 Eylül 2017

TİKA’nın Somali’de Yaptığı Sivil Havacılık Uygulamalı Eğitim Merkezi Hizmete Açıldı

Somali’nin Başkenti Mogadişu’da Aden Abdulle Uluslararası Havaalanı içerisinde, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yaptırılan Sivil Havacılık Uygulamalı Eğitim Merkezi binası törenle hizmete açıldı.

Sivil Havacılık Uygulamalı Eğitim Merkezi, 600 m2 arsa üzerine 2 katlı betonarme olarak  inşa edilmiş ve  700 m2 kapalı alana sahip olma özelliği taşıyor. Somali’de Sivil Havacılık Eğitimleri için  yapılan ilk  tesis olma özelliği taşıyan binada, dershaneler, ofis odaları, misafir odaları ve idari kısımlar bulunuyor.  Eğitim Merkezinin donanımı da TİKA tarafından tamamlandı.

Somali’de 2011 yılından bu yana pek çok kalkınma projesini tamamlayan TİKA, bu projelere bir yenisini ekledi. Somali’de Havacılık sektörünü büyük katkı sağlayacak olan bu tesis, Somali Ulaştırma Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren, Somali Sivil Havacılık ve Meteoroloji Otoritesi (SCAMA)  tarafından kullanılacak. Somali Sivil Havacılık Uygulamalı  Eğitim Merkezi’nin devir protokolünün de imzalandığı açılış törenine; Somali Ulaştırma Bakanı Mohammed Abdullahi Salad, T.C. Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar, TİKA Somali Koordinatörü Galip Yılmaz, Somalili Bürokratlar ve siyasetçiler katıldı. 

Somali Ulaştırma Bakanı Mohammed Abdullahi Salad  törende yaptığı konuşmada; TİKA’nın  Somali’de yaptıklarını çok iyi bildiklerini, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 yılında ailesiyle birlikte Somali’ye gelmesinden sonra Somali’nin adeta kaderinin değiştiğini ve geleceğe ilişkin umudu olan bir ülke haline geldiklerini, TİKA’ya çok teşekkür ettiğini, Somali Halkının kendilerine yardım eden Türkiye’yi ve Türk halkını minnetle andığını ve asla unutmayacağını söyledi. Ayrıca, geçtiğimiz günlerde Bakanlık olarak Somali hava sahasının yönetimini devraldıklarını, bu Sivil Havacılık Uygulamalı Eğitim Merkezinin yeni dönemde Somali sivil havacılık sektörüne büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Açılış Programında söz alan, T.C. Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar da; TİKA’nın Somali’de büyük işler başardığını, bu projenin Somali’deki çok büyük bir ihtiyacı karşılayacağını ifade etti.  TİKA Somali Koordinatörü Galip Yılmaz ise, “TİKA olarak 2011 yılında Somali’de çalışmaya başladığımızda öncelikle Mogadişu Havaalanı’nın uluslararası uçuşlara uygun hale gelmesi için gerekli inşaatları yaptık. Sonrasında THY, İstanbul’dan direkt Mogadişu uçuşlarını başlattı.  Bu okul da, havacılık sektörüne büyük katkı sunacak. TİKA olarak Somali’de tempomuzu arttırarak çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

Sonraki Haber

TİKA'dan Karadağ'da Engellilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Karadağ'ın ikinci büyük şehri konumundaki Niksic şehrinde yapılan engelli rampaları törenle hizmete açıldı. TİKA, Karadağ'da engellilerin sosyal rehabilitasyon ve güçlendirme yöntemleriyle yaşam kalitelerinin yükseltilmesi ve sosyal yaşama...