Haberler

04 Ağustos 2021

TİKA’nın Tacikistan Bilişim Sektörüne Desteği Sürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Alif Akademi Sivil Toplum Kuruluşu işbirliğinde, Tacikistan’daki işsiz gençlere yönelik yazılım ve kodlama eğitimi veren ikinci bilgi teknolojileri eğitim merkezinin ikincisi Hocend şehrinde açıldı.

TİKA tarafından tadilatı yapılan ve modern teknolojilerle donatılan, 16-30 yaş arası gençlere hizmet vermesi planlanan BT Eğitim Merkezi, haftanın yedi günü açık olacak.

Merkez sayesinde, bilişim sektörünün ihtiyacını gidermek için yılda 200 bilgisayar yazılımcısı ve programcısının yetiştirilerek, Tacik gençlerin meslek edinmeleri hedefleniyor. Eğitimlerin ücretsiz olarak verildiği merkezden özellikle ekonomik durumları iyi olmayan gençlerin yararlandırılması amaçlanıyor.

Tacikistan’da bilişim teknolojileri sektörü yeni gelişmekte olup bu alanda büyük bir insan kaynağı açığı bulunuyor. Projeyle, bilişim teknolojileri sektöründe ülkenin açığının kapatılmasına katkıda bulunularak, eğitim alan gençlerin ülkenin kurum, kuruluş ve şirketlerinde istihdam edilmeleri hedefleniyor.

Tacikistan’a yönelik eğitim alanındaki desteğini sürdüren TİKA, bu yılın başında orta ve düşük gelir sahibi ailelerin meslek sahibi olmayan gençlerine yönelik, ücretsiz bilgisayar yazılım ve kodlama kurslarının ilki olan “Yazılım Eğitim Merkezi”ni başkent Duşanbe’de açmıştı.

Sonraki Haber

TİKA, Gürcistan'da İki Projenin Açılışını Gerçekleştirdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Gürcistan'ın Batum kentinde iki ayrı projenin açılışı yapıldı. Batum'da önce Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi Fatma Ceren Yazgan, Türkiye'nin Batum Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz, TİKA Tiflis Koordinatörü Necla Demirdağ, yerel...