Haberler

11 Kasım 2016

TİKA’nın Tayland’da Restore Ettiği Cami’ye En Temiz Mabet Ödülü

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)  tarafından geçtiğimiz yıl içerisinde restorasyon tadilat ve tezyinat çalışmaları tamamlanan Bang Uthit Cami Bangkoklu Müslümanların beğenisini topladı.

Bangkok’ta belediye tarafından caminin tuvalet ve abdesthanesine, şehrin mabetleri arasında en temiz servis alanı ödülü verildi.

Sultan II. Abdülhamid döneminde uygulanan İttihadı İslam siyaseti çerçevesinde, Osmanlı’dan haberdar olan ve hilafete bağlılıklarını ifade eden Tayland Müslümanları (Siam Krallığı) İslam'a ve hilafete bağlılıklarını yinelemek adına Sultan ve Halife II. Abdülhamid'den bir nişane talep ettiler. Bu talebin ardından II. Abdülhamid tarafından Siam Krallığı'na Devlet-i Aliyye arması gönderildi. Müslüman toplumu da cami kapılarının üzerine bu armanın aynısını işleyerek hilafet merkezine bağlılıklarını ifade etmek istemişti. Hilafet’in kaldırılmasının ardından ülkede bu uygulamaya son verildi ancak Bang Uthit Camisi'ndeki "Osmanlı Devlet Arması" adeta bir şeref madalyası gibi hala muhafaza ediliyor.

Yaklaşık olarak 2 milyon Müslümanın yaşadığı Bangkok’ta yaklaşık olarak 200’ü aşkın cami ve yüzlerce Budist Tapınağı bulunuyor. Belediyenin tüm mabetler arasında yaptığı değerlendirmede ödülü bu yıl, TİKA  tarafından yenilenen, Bang Uthit Camisi kazandı.

Sonraki Haber

Meksika’da 15 Temmuz Demokrasi Günü Kütüphanesi Kuruldu

Meksika Milli Eğitim Bakanlığı ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) arasında gerçekleştirilen işbirliği kapsamında Meksika’nın başkenti Meksiko’da faaliyet gösteren 305 Nolu Emilio Rosenblueth Ortaokuluna TİKA tarafından kurulan ve 15 Temmuz Demokrasi Günü adı...