Haberler

03 Nisan 2017

TİKA’nın Yardımları Güney Sudanlı Mültecilere Ulaştı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Hartum Koordinasyon Ofisi, gıda yardımıyla Güney Sudanlı bin 300 ailenin yüzünü güldürdü.

Açlık ve kuraklığın etkili olduğu Güney Sudan'da halk, komşu ülke Sudan'a sığınarak hayatta kalmaya çalışıyor.

Her ay yaklaşık 5 bin kişinin sığındığı Sudan'ın Güney Sudan sınırında çok sayıda mülteci kampı kuruldu. Sudan'ın Beyaz Nil eyaletine bağlı Kosti'deki Es-selame Kampı da bu kapsamda Güney Sudanlı sığınmacılara ev sahipliği yapıyor.

Sudandaki değişik yerlerdeki mülteci kamplarında yaşayan Güney Sudanlı mültecilerin en fazla tükettikleri gıda maddelerinden olan; yağ, toz şeker, un, mercimek, çay, süt tozu gibi gıda maddeleri ile çamaşır sabunu, el sabunu, diş macunu ve diş fırçaları, pamuk gibi temizlik içeren 1300 yardım paketinden oluşan 16 Ton yardım malzemesi, Sudan’ın Beyaz Nil Eyaletinin Güney Sudanla sınır kampı olan Esselam Mülteci Kampında Güney Sudanlı mülteci ailelerine teslim edildi.

Bölgeye ilk giden kurumlardan olan TİKA da buradaki mülteci ailelere yardım eli uzattı.

TİKA Hartum Koordinatörü Celalettin Güngenci, Güney Sudanlıları bir nebze olsun ferahlatmak amacıyla yardım dağıttıklarını söyledi.

Kampta kalanların en fazla tükettikleri gıdaları araştırdıklarını ve paketleri ona göre hazırladıklarını belirten Güngenci, açlık ve kuraklıktan kaçan insanlar için bu yardımların çok önemli olduğunu vurguladı.

Yardımların bin 300 aileye ulaştığını bildiren Güngenci, "Farklı eyaletlerde kurulan onlarca mülteci kampı Güney Sudanlıları ağırlıyor. Resmi kayıtlara göre, sığınmacı sayısı 470 bini geçmiş durumda. TİKA, elbette bu yardım faaliyetiyle sınırlı kalmayacak. Bölgeye ve mültecilere yönelik çalışmalarımız devam edecek." ifadesini kullandı.

Törene Beyaz Nil Eyaleti İnsani Yardımlar Komisyonu Başkanı ve Eyalet Vali Vekili Mohammad İdris, Sudan Kızılay’ı Beyaz Nil Eyaleti İcra Komitesi Başkanı Osama Osman Mohamad, Eyalet Emniyet Müdürü İbrahim Ali Noor, Esselame Kaymakamı Elgzoli Hashim Elgzoli ve TİKA yetkilileri katıldı.

Sonraki Haber

TİKA'nın Yenilediği Mali Ulusal Meclisi Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı  (TİKA) tarafından yenilenen Mali Ulusal Meclisinin Genel Kurul ve fuaye salonları, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak'ın katıldığı törenle hizmete açıldı. Mali Ulusal Meclisi önündeki törene Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak'ın yanı...