Haberler

14 Temmuz 2017

TİKA 15 Temmuz Darbe Girişimini Dünyaya Anlatıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılında Afrika’dan Balkanlara, Asya’dan Latin Amerika’ya birçok ülkede etkinlikler düzenliyor.

56 ülkede 58 Ofisi ile 170’e yakın ülkede birçok alanda proje gerçekleştiren TİKA diğer taraftan FETÖ ve 15 Temmuz darbe girişimi hakkında da ilgili ülkelerde bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştiriliyor. Afganistan, Moldova, Somali, Meksika ve Makedonya başta olmak üzere gerçekleştirilen projelere 15 Temmuz şehitlerinin isimleri verilerek anıları yaşatılıyor.

15 Temmuz Darbe girişiminin birinci yıldönümünde TİKA Afrika, Balkanlar, Güney Asya’dan ve Latin Amerika’da 15 Temmuz fotoğraf sergisi, bilgilendirme konferansları, toplantılar, paneller, sine vizyon gösterimleri, spor organizasyonları, mevlit programları düzenliyor. Anadolu Ajansı ve Yunus Emre Enstitüsü ile birçok ülkede 15 Temmuz Fotoğraf sergisi düzenlenirken Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü işbirliğinde yurtdışındaki gazetecilere darbe girişimi anlatılacak.

Bu kapsamda Macaristan’da iki milletin darbeye karşı direnişi çerçevesinde bir panel ile başkent Budapeşte’de fotoğraf sergisinin düzenlenecek. Hırvatistan’da kapsamlı bir basın konferansı, şehitler anısına düzenlenecek futbol maçı ve 15 Temmuz Demokrasi sergisi gibi etkinlikler yapılacak.

AA foto muhabirlerinin 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında ve sonrasında çektiği fotoğraflardan oluşan sergi, Bosna Hersek'in Tuzla kentinde açıldı. Bosna Hersek’te bir kısmı başlatılan etkinler arasında Saraybosna’da halka açık fotoğraf sergilerinin ve panellerin düzenlenmesi yer alıyor.

Makedonya’da ise Kocacık köyünde Mustafa Kemal Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin Anı Evi'nde "Balkanlar'dan 15 Temmuz'a Bakış" etkinliği düzenlendi. Ohri’de Uluslararası İzcilik Kampında 15 Temmuz Şehitlerini anma merasimi düzenlendi. Makedonya’nın 8 farklı şehrinde billboardlarda 15 Temmuz afişleri yayınlandı. Makedonya’da Büyükelçilik ve diğer kurumlarla işbirliği içinde panel ve programlar düzenlenecek.

Ukrayna ve Romanya’da 15 Temmuz, Büyükelçilikler ile birlikte fotoğraf sergisi, basın toplantısı, toplantı ve mevlitler ile anılacak. Karadağ’da AA tarafından hazırlanan video gösterimi ve fotoğraf sergisi düzenlenecek, 15 Temmuz kitaplarının kurumlara gönderilecek.

Novia Pazar’da 15 Temmuz Demokrasi Parkı açılışı

Sırbistan’da Büyükelçilik ile birlikte açık alanda fotoğraf sergisi düzenlenecek. Sırbistan İslam Birliği Riyaseti’ne ait çeşitli camilerde Cuma namazında mevlit okunacak. TİKA tarafından düzenlenmesi tamamlanan 15 Temmuz Demokrasi Parkı törenle açılacak.

Moldova’da Büyükelçilik ile birlikte başkent Kişinev ile Komrat Sergi Salonunda Gökoğuz Yeri Başkanı Irine Vlah’ın katılımları ile sergiler açılacak.

Kosova’da restorasyonu TİKA tarafından gerçekleştirilen Sinan Paşa Camii’nde Cuma namazında 15 Temmuz Şehitleri için dua ve Mevlit okutulacak. Kosovalı STK’lar ile ortak programlar düzenlenerek Kosova’nın en çok okunan gazetelerinde tam sayfa ilan verilecek.

Arnavutluk’ta ise Tiran’da fotoğraf sergisi, video gösterimi ve hatim duası eşliğinde anma programının düzenlenmesi planlanıyor.

Azerbaycan’da 15 Temmuz’da yaşananlar Büyükelçilik, AA, TRT ve Kültür Müşavirliği işbirliğinde Azerbaycan kamuoyuna anlatılacak. Ayıraca üst düzey siyasetçi, bürokrat, öğretim görevlileri, STK temsilcileri ve halkın katılımı ile film gösterimi, Kuran’- Kerim okunması, sergi düzenlemesi gibi etkinliklerin olduğu bir programın yapılması planlanıyor.

Moğolistan’da ise 15 Temmuz 2016 gecei Türkiye için sela okutulan Ulanbator Nalayh ilçesi Hz. Osman Camii ve kültür merkezinde yerel STK’ların işbirliği ile bir program yapılması planlanıyor.

Irak’ta Bağdat Büyükelçiliği ile birlikte 15 Temmuz Şehitleri Anma günü etkinlikleri kapsamında FETÖ ve 15 Temmuz darbe girişimi hakkında basın toplantısı düzenlenerek fotoğraf sergisi düzenlendi.

Ürdün’de ülkede etkili bir haber sitesi ile günlük yayınlanan gazetede makale yayınlanması planlanırken Lübnan’da AA muhabirlerinin çektiği fotoğraflardan bir sergi düzenlenecek.

Sudan’da İngilizce ve Arapça yayın yapan yüksek tirajlı gazetelerde makale yayınlanırken, 15 Temmuz ile ilgili basın açıklaması yapılması ve Mevlit okutulması planlanıyor. Nijer ve Senegal’de ise 15 Temmuz hakkında makale yayınlanması ve Mevlit okutulacak.

‘Somali-Mogadişu’da Çocuk Parklarının Oluşturulması Projesi kapsamında’ 2016 yılında TİKA tarafından yapımına başlanan 6 farklı alanda çocuk parkı yapılması işi 2017 yılı başında tamamlandı ve 6 parka da 15 Temmuz Şehitlerimizin ismi verildi. Somali’de yetimlere yönelik birçok proje hayata geçiren TİKA, Mogadişu Al Harameyn Yetimhanesinde Somalili yetkililerin de katılacağı bir 15 Temmuz programı gerçekleştirilecek.

Çad ve Gine’de 15 Temmuz darbe girişiminin anlatıldığı görsel sunumlar yapılırken fotoğraf sergileri düzenlenecek. Filistin’de ise bir basın toplantısı düzenlenmesi düşünülüyor.

Şehit Başkomiser Zeynep Sağır’ın ismi Cibuti’de yaşatılacak.

Cibuti’de 15. Temmuz anma etkinlikleri kapsamında Cibuti Kadın İşleri Bakanlığına bağlı Balbala Kadın Meslek Eğitim Merkezi (CASAF) Şehit Başkomiser Zeynep Sağır ek hizmet binası hizmete açıldı. Proje ile, Gölbaşı Özel Harekat binasının bombalanması sonucu şehit düşen Zeynep Sağır’ın ismi yaşatılmış olacak.

Bangladeş’te video gösterimi ve fotoğraf sergisi düzenlenmesi ile FETÖ ile mücadele kapsamından bir basın toplantısının yapılması çalışmaları devam ediyor. Myanmar’da 15 Temmuz'un yıl dönümünde, Yangon Eyelati Başbakanı ve Parlamento üyelerinin katılacağı bir yemek düzenlenmesi planlanıyor.

Pakistan’da darbe girişimine karşı kamuoyunun aydınlatılması ve darbe girşimi sonrasın Türkiye gündemindeki gelişmeler konusunda bilgilendirme yapılması amacıyla Pakistan’dan basın mensuplarının Türkiye’yi ziyaret etmesi planlanmakta.

Meksika’da TİKA tarafından kurulan “15 Temmuz Demokrasi Günü” isimli kütüphanede bir etkinlik düzenlenmesi düşünülürken Kolombiya’da ise 15 Temmuz temalı sergi ve konferans düzenlenmesi gündemde.

Sonraki Haber

15 Temmuz: Bir Milletin Kahramanlık Hikayesi Sergisi Sırbistan Belgrad’da Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteği, Belgrad Büyükelçiliği ve Anadolu Ajansı işbirliğinde Belgrad’ın kalbi Kalemeydan’da düzenlenen “15 Temmuz: Bir Milletin Kahramanlık Hikayesi” konulu sergisinin açılışı, Sırbistan Meclis Başkanı Maja Gojkovic, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri...