Haberler

25 Eylül 2017

TİKA, 600 Yıllık Yağlı Güreş Geleneğimizi Makedonya’da Yaşatıyor

AKSİ Derneği organizasyonu ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Başkanlığı (TİKA) destekleriyle Üsküp’ün Studeniçan köyünde bu yıl 7. Etno Fest Gelenek Devam Ediyor etkinliği düzenlendi.

Üsküp Karşıyaka bölgesinde, beş yüz yıllık bir geleneğe dayanmakta olan yağlı güreş sporunun yaşatılmasına ve geleneksel kültürün tanıtımına katkı sağlamak amacıyla AKSİ Derneği tarafından üst üste beş yıldır organize edilen Etno Fest “Gelenek Devam Ediyor Etkinliği” bu yıl TİKA’nın desteği ile Studeniçan Köyü spor alanında gerçekleştirildi. Farklı ülkelerden (Türkiye, Bulgaristan, Yunanistan, Arnavutluk, Kosova ve Makedonya) yaklaşık 100 güreşçinin katılımı ile Türkiye’den gelen Dünya Etno Spor Konfederasyonu ve Dünya Balkan Dernekleri Federasyonu yetkilileri katıldı.

AKSİ Derneği Başkanı Yaşari törende yaptığı konuşmada; Makedonya’da yağlı güreşe ilginin hem katılımcı hem de seyirci bakımından her yıl arttığını ifade ederek, bu turnuvanın Makedonya'nın kültürel mirası haline gelmesi temennisinde bulundu. Yaşari, "Bu gelenek 500 yıldır Studeniçan köyünde mevcut. Biz de dernek olarak bu turnuvanın ileride de devam edilmesini kendimize görev edindik." diye konuştu. Yaşari, konuşmasının sonunda organizasyona destek veren başta TİKA olmak üzere Makedonya Kültür Bakanlığına teşekkürlerini iletti.

Dünya Etno Fest Konfederasyonu Başkan Vekili Hakan Kazancı ise konuşmasında, Dünya Etno Spor Konfederasyonu Başkanı Necmettin Bilal Erdoğan’ın selamlarını ileterek, kendisinin yoğun programından dolayı burada olamadığını  belirtti. Kazancı, “Maalesef Batı kültürü ve baskısı altında kalıp özellikle çocuklarımız başta olmak üzere onların sporlarını ve kültürlerini kendimize istemeden de kabul etmiş bulunmaktayız. Bizim Türklerin kendilerine ait çok güzel kültürü ve değerleri var. Biz bu kültür ve değerleri yaşatmakla mükellef ve görevliyiz” dedi. Sözlerini sonunda Kazancı desteklerinden dolayı TİKA’ya da teşekkürlerini iletti.

TİKA Üsküp Program Koordinatörü Aytekin Ayden ise “TİKA, restorasyon çalışmalarıyla ecdat yadigarı eserleri restore ederek gelecek nesillere aktarılmasında çeşitli restorasyon projeleri gerçekleştirmektedir. Kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılması derken tabii ki somut kültürel varlıkların yanında somut olmayan kültürel varlıkların da gelecek nesillere aktarılması noktasında TİKA  çok önemli projeler gerçekleştiriyor ve bugün de Makedonya’da bu projelerden olan yağlı güreşimizin gelecek nesillere aktarılması ve bu geleneğin bu topraklarda da devam ettiriliyor olması büyük  önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

Beş kategoride yaklaşık 100 güreşçinin katıldığı ve gün boyu süren turnuvada, Makedonya'da yaşayan etnik toplulukların değişik folklor oyunları da sergilendi. Farklı milletlerden güreşçiler performanslarını sergiledikleri turnuvanın finalinde Antalyalı güreşçi Mustafa Batu ve Üsküplü güreşçi Muhammed Veseli karşı karşıya geldi. Uzun süren mücadelenin ardından Antalyalı güreşçi rakibini yenerek turnuvanın başpehlivanı oldu. Turnuva'da üçüncülüğü ise Antalyalı güreşçi Süleyman Başar elde etti.

Sonraki Haber

TİKA, Aral Gölü Civarında Fidanlık Kurulması ve Ağaçlandırma Çalışmalarına Başlıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Özbekistan Cumhuriyeti Tarım ve Su İşleri Bakanlığı işbirliğinde Amuderya Deltası Kıyısında 5 Bin Hektar Alanda Ormanların Doğal Ortamda Yeniden Oluşturulmasına Katkıda Bulunulması...