Haberler

13 Nisan 2018

TİKA Afganistan’da Hurda Deposunu Eğitim Yuvasına Dönüştürdü

Kabil Kız Meslek Enstitüsü, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından hurda deposu olarak kullanılan bina modern bir eğitim yuvasına dönüştürüldü.

Kabil'de hurda deposu olarak kullanılan bina TİKA tarafından yenilenip, donanımı sağlanarak modern bir okula dönüştürüldü. 3040 m2’lik kapalı alana sahip, beş adet binada, 20 derslik, 2 bilgisayar laboratuvarı, kütüphane, konferans salonu, spor salonu, kreş, mutfak, depo, banyolar ve ortak kullanım alanları yer alıyor. Ayrıca okulun çevre düzenlemesi de yine TİKA tarafından yapıldı. Kabil Kız Meslek Enstitüsü, Afganistan İslam Cumhuriyeti İcra Kurulu Başkanı Dr. Abdullah Abdullah’ın katıldığı programla eğitime açıldı.

Projeden önce, kiralık binalarda eğitim faaliyetlerini sürdüren Kabil Kız Meslek Enstitüsü artık eğitim-öğretime kendilerine ait yeni okulunda devam edecek. Bu sene, Kız Meslek Enstitüsü’nden lise ve ön-lisans olmak üzere toplam 270 öğrenci mezun oldu.

TİKA tarafından tadilat ve donanım desteğinde bulunulan Kız Meslek Enstitüsü programına, Afganistan İslam Cumhuriyeti İcra Kurulu Başkanı Dr. Abdullah Abdullah, Eğitim Bakanı V. Dr. Muhammed Mirvais Belhi, Türkiye Cumhuriyeti Kabil Büyükelçisi Oğuzhan Ertuğrul, Bakan Yardımcıları, TİKA Kabil Ofisi yetkilileri ve Afganistan Meclisi milletvekillerinin katılımı ile yapıldı.

Kur’an tilaveti ve dualarla başlayan programda konuşma yapan İcra Kurulu Başkanı Abdullah, Türkiye’nin Afganistan’a yapmış olduğu tüm alanları kapsayan yardımları ve işbirlikleri için teşekkür etti. Abdullah konuşmasının devamında “TİKA, Afganistan’da çok güzel ve faydalı projeler yapmış, özellikle eğitim ve sağlık alanındaki gerçekleştirdiği proje ve faaliyetler ülkenin kalkınmasına ve geleceğine yönelik olduğu için verimli ve çok faydalıdır” dedi.

Ayrıca, İcra Kurulu Başkanı Abdullah, Türkiye’nin Afganistan’da Mevlâna Türk-Afgan Kız Üniversitesinin yapılması ile ilgili çalışmaların devam etmekte olduğu haberini verdi. Türkiye Cumhuriyeti Kabil Büyükelçisi Oğuzhan Ertuğrul, dost ve kardeş ülke Afganistan’ın Türkiye nezdindeki önemine değindi. Afganistan’da hemen hemen her alanda 1000’nin üzerinde proje ve faaliyet gerçekleştirdiğini ifade eden Büyükelçi Ertuğrul, bundan sonraki aşamalarda da Türkiye’nin dost ve kardeş ülke Afganistan’a yardımlarının artarak devam edeceğini söyleyerek sözlerini bitirdi. Program, mezun olan öğrencilere diplomalarının verilmesiyle sona erdi.

Sonraki Haber

TİKA Meksika’da Fiziksel Engellilere Destek Oluyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Meksiko Şehri Engelli Kişilerin Entegrasyonunu Geliştirme Enstitüsü’nde (INDEPEDI) eğitim gören 50 fiziksel engelliye aktif tekerlekli sandalye desteğinde bulundu. Meksiko City Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren INDEPEDI, Meksika Şehri'nde engellilere...