Haberler

23 Kasım 2023

TİKA, Afganistan’da Mesleki Eğitimi Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’da faaliyet gösteren bir lisenin binasında yenileme çalışması yapılarak donanım ekipmanları temin edildi.

Herat vilayeti kırsalında eğitim faaliyetlerini sürdüren Zindecan Ziraat Meslek Lisesi, TİKA tarafından gerçekleştirilen kapsamlı yenileme projesi ile modern bir görünüme kavuştu. Okul binasının fiziki durumu iyileştirilerek liseye donanım ekipmanları temin edildi.

Okul çevresinde tarım işleri için kullanılacak uygulama bahçesinin zemini oluşturuldu ve modern sulama sistemi kuruldu.

Genel eğitim malzemelerinin yanı sıra bölgenin ekonomik canlılığını sağlayan tarım faaliyetlerini desteklemek amacıyla gerekli araç ve ekipmanlar da temin edildi.

Bölgedeki nüfusun büyük çoğunluğu geçimini tarım sektöründen sağlıyor. Bu nedenle Ziraat Meslek Lisesinin altyapısının güçlendirilmesi ve öğrencilere daha iyi bir eğitim ortamı sunulması, bölgenin tarım sektörünün daha etkin ve verimli bir şekilde gelişmesine katkı sağlayacak.

TİKA, bu projeyle Afganistan'ın eğitim sektörüne yaptığı önemli katkıların yanı sıra, bölgenin ekonomik kalkınmasına da destek oluyor.

Sonraki Haber

Afganistan’da Kadınlara Yönelik Psikolojik Eğitim Programı Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle Afganistan’ın Herat şehrinde kadınlara yönelik psikolojik eğitim programı düzenlendi. Afganistan’da yaşanan toplumsal değişimler özellikle kadınların piskolojisi üzerinde olumsuz etkiler ortaya çıkardı. TİKA’nın desteğiyle düzenlenen bu eğitim programı...