Haberler

18 Temmuz 2022

TİKA, Afganistan’ın Belh ve Badakhşan Vilayetlerinde Yetimlerin Yüzünü Güldürdü

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Mezar-ı Şerif Program Koordinasyon Ofisi tarafından, Afganistan’ın Belh ve Badakhşan Vilayetlerinde Kurban Bayramında yetimleri yalnız bırakmayarak okul çantası, çeşitli kırtasiye ürünleri ve bayramlık giyim malzemelerinden oluşan toplam 286 hediye paketlerini düzenlenen törenlerle yetimlere teslim etti.

Bayramlık hediye paketlerinin ilk kısmı Afganistan Badakhşan Vilayeti Fayzabad İl Yetimhanesinde kalan çocuklara Badakhşan Vilayeti Vali Yardımcısı Mevlevi Nisar Ahmad Ahmadi, Vilayet Çalışma ve Sosyal İşler Müdürü Mevlevi Hayrullah Safdar, TİKA Mezar-ı Şerif Program Koordinatörü Mikail Taşdemir ile diğer vilayet yetkililerinin katılımıyla dağıtıldı.

Vali Yardımcısı Ahmadi, “Türkiye’nin ve Türk halkının desteği her zaman Afganlıların yanında olduğunu, sağlanan yardımlardan dolayı çok memnun olduklarını, özellikle yetimlerin bayramlarda sevindirilmesinin dini ve insani yönden çok faydalı olduğunu” vurgulayarak verilen destekten dolayı TİKA’ya ve Türk halkına minnettar olduklarını söyledi.

TİKA Koordinatörü Taşdemir ise “Badakhşan Yetimhanesine Ramazan ayında da iftar sofrasının kurulması yanında Ramazan gıda desteğinde bulunulduğu, yine, çocukların talep etmiş olduğu okul çantası ile giyeceklerin tedariki yapılarak şimdi yine Kurban Bayramı öncesi yetim çocuklara verilmesinden dolayı mutlu olduğunu, yetim gülerse dünya güler, sözü kapsamında yetimlere sahip çıkıldığını vurgulayarak yapılan işbirliğinden dolayı yerel yetkililere teşekkür etti ve yetim çocukların bayramlarını kutladı.

Bayramlık hediye paketlerinin ikinci kısmı ise T.C. Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Sayın Semih Lütfü Turgut, Belh Vilayeti Emniyet Genel Müdürü Mevlevi Matiullah Seyfullah, Vilayet İktisat Müdürü Mevlevi Abdulşukur Cevad, Çalışma ve Sosyal İşler Müdür Yardımcısı Muhammed Hafiz Şerifi, TİKA Mezar-ı Şerif Program Koordinatörü Mikail Taşdemir, Mezar-ı Şerif Maarif Vakfı Erkek Lisesi Müdürü Burak Kazım Mırık, Mezar-ı Şerif Diyanet Ataşe Yardımcısı Mikail Akboğa ile diğer vilayet yetkililerinin katılımıyla Belh Vilayeti Yetimhanesi çocuklarına Mezar-ı Şerif TİKA PKO yerleşkesinde düzenlenen törenle dağıtıldı.

Törende Sayın Başkonsolos konuşmasında, “yetimlere yapılan yardımın çok önemli olduğunu, TİKA’nın yapmış olduğu kalkınma ve insani yardım projeleri yanında yetimlere her zaman el uzatması bir artı değer olduğunu, tüm Türk devlet kurumlarının Afgan dost ve kardeşlerinin yanında olduğunu vurgulayarak, sağlanan destekten dolayı TİKA’ya teşekkür ederek” yetim çocukların bayramlarını tebrik etti.

Belh Vilayeti İktisat Müdürü ise yaptığı konuşmada, yetimlere yapılan bayram hediye paketlerinden dolayı memnun olduklarını vilayet kayıtlarında Mezar-ı Şerifte faaliyet göstermesi gereken 220’ye kadar yabancı kurum ve kuruluştan aktif çalışanlardan bir tanesinin TİKA olduğunu belirterek, TİKA’nın yapmış olduğu faaliyetlerden dolayı şükranlarını sunarak, çocukların bayramlarını kutladı.

TİKA Koordinatörü Taşdemir yaptığı konuşmada, katılımcılara teşekkür ederek çocukların bayramlarını kutladıktan sonra TİKA’nın her zaman yetim ve engelli çocukların yanında olduğunu, sağlanan desteklerin kesilmeyeceğini, dost ve kardeş Afgan halkına insani ve diğer kalkınma yardımlarının devam edeceğini vurguladı. Protokol heyeti tarafından çanta ve hediye paketi dağıtımından sonra, çocuklar TİKA Mezar-ı Şerif Ofis yerleşkesinden mutlu bir şekilde ayrılarak, verilen hediyelerden dolayı teşekkürlerini sundular.

Sonraki Haber

TİKA 15 Temmuz’da Güney Sudanlı Yetimleri Yalnız Bırakmadı

Hain darbe girişiminin yıl dönümü kapsamında 15 Temmuz Şehitleri saygı ve minnetle anılırken günün anlamı dolayısıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) Güney Sudan’da bulunan bir yetimhanede barınan 300 çocuğa elbise ve ayakkabı desteğinde...