Haberler

14 Ekim 2020

TİKA Afganistan'da Tarihi Binayı Yeniden Turizme Kazandırdı

Afganistan'ın batısındaki Herat vilayetinde atıl haldeki tarihi bir binanın tadilat ve tefrişatı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yapıldı. 

Yüksek bir turizm potansiyeline sahip Gazergah Kompleksi'nin hemen girişinde bulunan söz konusu tarihi mekan, Türkiye'nin Herat Başkonsolosu Sinan İlhan'ın da katıldığı bir törenle hizmete açıldı.

Açılış töreninde konuşan TİKA Herat Koordinatörü Ali Ergun Çınar, bu tarihi mekanın sadece yerli turistlere değil, barış ortamının tesisinden sonra çok sayıda yabancı turiste de hizmet vereceğini söyledi. Çınar, turistlerin Herat ve Gazergâh Kompleksi ile bilgi alabilecekleri, dinlenebilecekleri, Herat’a özgü el sanatlarının satılacağı ve sergileneceği bir mekânı şehre sunmuş olmanın mutluluğu içerisinde olduklarını ifade etti.

Herat Kültür Müdürü Yardımcısı Cavid Zargam da bu merkezin kütüphanesine Herat ile ilgili kitapları yerleştirerek okuyucuların hizmetine sunacaklarını belirtti. Zargam, Afganistan halkına verdiği desteklerden dolayı Türkiye Cumhuriyeti'ne ve TİKA’ya teşekkür etti.

Herat’ın Gazergâh mevkii, başta Hâce Abdullah-ı Ensârî olmak üzere çok sayıda âlim, devlet adamı ve mutasavvıfın mezarlarına ev sahipliği yapması yanında sivil ve dini yapıları da barındırıyor.

Sonraki Haber

TİKA Afganistan’da Kütüphane Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’ın başkenti Kabil de bulunan Şehit Prof. Rabbani Eğitim Üniversitesi Yabancı Diller Fakültesinde yapımı tamamlanan Türkoloji Bölümü Kütüphanesi hizmete açıldı. Açılış törenine Şehit Prof. Rabbani Üniversitesi Rektörü Prof. Leyluma...