Haberler

24 Nisan 2019

TİKA Afganistan'daki Caminin Sergi Salonunu Restore Etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'ın batısında bulunan Herat vilayetindeki tarihi Ulu Cami'nin sergi salonunu restore etti.

Yazma eserler ve hat tablolarının teşhir edilebilmesi amacıyla restore edilen salon, müze olarak kullanılabilmesi için gereken tefriş yapıldıktan sonra TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Dairesi Başkanı Ali Özgün Öztürk'ün de katıldığı bir törenle açıldı. Törende konuşan Öztürk, Afganistan sanat ve kültürüne yaptıkları bu anlamlı katkıdan dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Özel olarak yaptırılan salondaki camekanlarda el yazması Kur’an-ı Kerimler sergilenirken, salonun duvarlarına ise Afganistan'ın dünyaca ünlü hattatı merhum Muhammed Ali Attar-i Herevi’nin eserleri asılacak. 

Orta Asya'nın önemli ilim ve kültür merkezlerinden Herat kentindeki Ulu Cami, yaklaşık 800 yıllık geçmişiyle İslam kültür mirasını temsil ediyor.

Sonraki Haber

TİKA, 23 Nisan’ı Dünya Çocukları ile Birlikte Kutladı

23 Nisan vesilesiyle, dünyanın pek çok yerinde faaliyet gösteren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), çocuklarla birlikte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladı.  Bangladeş’te Dakka'da bulunan iki özel eğitim kurumundaki yaklaşık 100...