Haberler

26 Kasım 2019

TİKA Afganistan'daki Türk Mezarlığını Yeniledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'ın başkenti Kabil’in Şühedayi  Salihin bölgesinde bulunan Türk mezarlığının çevre düzenlemesini ve Türk Anıtını yaptı.

Mezarlığın ziyarete açılış törenine Türkiye'nin Kabil Büyükelçisi Oğuzhan Ertuğrul, TİKA Kabil Koordinatörü Zühtü Çal, Türkiye Maarif Vakfı Afganistan Ülke Direktörü Şakir Voyvot, Yunus Emre Enstitüsü Kabil Müdürü Selçuk Doğan ve davetliler katıldı.

Açılış töreninde konuşan T.C. Kabil Büyükelçisi Oğuzhan Ertuğrul, Türkiye’nin yurtdışında bulunan sayılı mezarlıklardan birinin Kabil’de bulunmasının Türkiye’nin Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren Afganistan Halkına ve Afganistan dostluğuna verdiği önemi gösterdiğini belirtti

TİKA Kabil Koordinatörü Çal ise Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren Türkiye’den Afganistan’a gelen Bilimadamı, doktor, asker, diplomat ve diğer kamu görevlileri ve yakınlarından burada hayatını kaybedenlerden bir kısmının bulunduğu mezarlığın çevre düzenlemesi ve burada hayatını kaybedenlerin aziz hatırasına anıt yapıldığını ifade ederek projeyle mezarlığın gelecek nesillere aktarılmasına ve Afgan Türk dostluğuna katkı sağlayacağını belirtti.

Sonraki Haber

TİKA'dan Arnavutluk'taki Depremzedelere Yardım Ulaştırıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), 20 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan 6,3 büyüklüğündeki depremin ardından Arnavutluk’un Dıraç şehrindeki depremzedelere gıda paketleri ve battaniyeden oluşan birinci grup yardımı ulaştırdı. Depremden en çok etkilenen Thumane...