Haberler

30 Mayıs 2023

TİKA, Ahıska Türkleri’ne Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Gürcistan’a dönen Ahıska Türkleri’ne yönelik Tarımsal Kalkınma Projesi’ni hayata geçirdi.

Gürcistan'ın ekonomisine büyük katkı sağlayan sektörlerden biri olan tarım ve hayvancılık, Ahıska bölgesinin iklim ve toprak yapısıyla uyumlu bir şekilde gelişme potansiyeli taşıyor.

Bu doğrultuda TİKA, Gürcistan’ın Samtredia, Özürgeti ve Ahıska bölgesinde yaşayan ve geçimini besicilikle sağlayan ailelere ekonomik destek sağlamak, hijyenik koşullarda süt üretim miktarını ve kalitesini artırmak amacıyla Tarımsal Kalkınma Projesi’ni hayata geçirdi. Proje kapsamında, temin edilen süt sağma makineleri, T.C. Tiflis Büyükelçisi Ali Kaan Orbay, TİKA Tiflis Koordinatörü Tuba Özütok ve Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Gürcistan Temsilcisi Tahir Nadiradze'nin katılımıyla Samtredia, Özürgeti ve Ahıska bölgelerindeki ailelere teslim edildi.

Aynı zamanda proje kapsamında Ahıskalı ailelere Türkiye’den gelen uzmanlar tarafından süt üretim miktarını ve kalitesini arttırmaya yönelik eğitimler verildi.

Süt sağma makinelerini teslim alan aileler projeden duydukları memnuniyeti dile getirerek TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

Tanzanya’daki Balık Üreticilerine TİKA'dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Unguja Kaskazini A Belediyesinde sınırları içerisinde bulunan iki ayrı pazar yerine balıkçıların faydalanması amacıyla 4 adet buz yapma makinesi desteği sağladı. Tanzanya'da ana karanın kıyı kesimlerinde ve Zanzibar adasında...