Haberler

09 Ağustos 2021

TİKA Arakan’lı Mültecilerin Evlerini Yeniledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bangladeş Cox’s Bazar’daki 16 nolu mülteci kampında bulunan 100 adet barınağı yeniledi.

2017’de ev ve dükkânlarının yakılması ve kendilerine yönelik şiddet ve saldırıların dayanılmaz boyuta erişmesi sonucu yaklaşık 750 bin Arakan’lı Myanmar’ı terk ederek Bangladeş’e sığınmıştı.

Yaşanan insani krize kısa sürede müdahale eden TİKA, bölgede hızlı bir şekilde mutfak kurarak günlerce aç-susuz kalan sığınmacılara sıcak yemek dağıtımına başlamıştı. Bangladeş’e sığındıkları andan itibaren Arakanlı sığınmacılara kıyafet, ev ve mutfak malzemeleri ile kuru gıda desteğinin yanı sıra TİKA, barınak desteği de sağlamıştı.

2017-2018 yıllarında inşa edilen bambu barınakların iklim şartlarından dolayı yıprandığı ve birçoğunun kullanılamaz hale geldiğinin görülmesi üzerine harekete geçen TİKA, Bangladeş’in Cox’s Bazar ili Ukhia ilçesi sınırlarındaki 16 nolu Arakan’lı mülteci kampındaki 100 adet barınağı yeniledi.

Proje kapsamında kampta çok kötü durumda olan ya da kullanılamaz hale gelen barınakların yerine aynı zemin üzerine daha modern ve sağlam barınaklar inşa edilerek, Arakan’lı mültecilerin daha rahat ve güvenli yaşam alanlarına kavuşmaları sağlandı.       

2020 yılı itibariyle Bangladeş otoriteleri tarafından bambu barınaklarda demir çubuklar içeren 4 köşe beton direk kullanımına, 5 cm kalınlığında beton zemin yapılmasına ve 10 cm yüksekliğe kadar tuğla çıkılmasına da izin verilmişti.

Sonraki Haber

Kolombiya'da Sağlık Taramalarına Tıbbi Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), ulaşılması zor bölgelerdeki nüfusa sağlık hizmetleri götürülmesi için Kolombiya Sivil Hava Devriyesi ile işbirliğinde gönüllü sağlık ekiplerince kullanılacak biyomedikal malzeme desteği sağladı. TİKA tarafından yürütülen; Güney Amerika Bölgesinde...