Haberler

21 Haziran 2013

TİKA, Arnavutluk'ta Yaşlılara Destek Sağlayan Tek Donör Oldu

Arnavututluk’ta 2012 yılında yaşlılara yönelik proje gerçekleştiren tek donör kuruluş olan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, ülkede Çalışma, Sosyal İşler ve Eşit Fırsatlar Bakanlığı tarafından “Yaşlılar Yılı” ilan edilen 2013 yılında da yaşlılara destek sağlayan tek donör olarak çalışmalara devam ediyor.  

TİKA tarafından gerçekleştirilen Tiran Yaşlılar Evi’ne destek projesi kapsamında Tiran Yaşlılar Evi’nin muayenehane, çamaşırhane, kütüphane ve yemekhanesinin tadilatı yapılarak; mobilya, sağlık ekipmanı, mutfak malzemeleri ve beyaz eşyaları yenilendi. Bakımevinde yaşlıların barındığı 60 odaya çamaşır makinesi, buzdolabı, yatak, dolap, LED televizyon, masa, sandalye gibi donanım malzemeleri sağlandı. Ayrıca yaşlılar evi kliniğine sağlık ekipmanı, tıbbi cihazlar ve engelliler için sağlık malzemeleri temin edildi.

Kimsesiz, zihinsel engelli, muhtaç ya da terk edilmiş yaşlılara yönelik projelerinin oldukça yetersiz olduğu Arnavutluk’ta, Tiran şehrinde tek yaşlı bakımevi olma özelliğini taşıyan ve 1970 yılından bu yana faaliyet gösteren Tiran Yaşlılar Bakımevi’ne TİKA tarafından temin edilen malzemeler, törenle yetkililere teslim edildi. Törene, Arnavutluk Cumhuriyeti Ekonomi, Ticaret ve Enerji Bakanı Florjon Mima, Arnavutluk Cumhuriyeti Çalışma Sosyal İşler ve Eşit Fırsatlar Bakan Yardımcısı Kastriot Sulka, Kabine Şefi Kleves Bitro, Tiran Yaşlılar Bakımevi Müdürü Hysni Kuka, TİKA yetkilileri ile çok sayıda üst düzey bürokrat katıldı.

Arnavutluk Cumhuriyeti Ekonomi, Ticaret ve Enerji Bakanı Mima, törende yaptığı konuşmada, TİKA’nın Arnavutluk’ta yürüttüğü proje ve faaliyetleriyle iki ülke arasında mükemmel seviyede olan ilişkileri daha da güçlendirdiğini belirtti. Arnavutluk Cumhuriyeti Ekonomi, Ticaret ve Enerji Bakanı Mima, gerçekleştirilen söz konusu projeyle Tiran Yaşlılar Bakımevinde barınan yaşlılara dost ülke Türkiye tarafından yapılan destekle kaliteli bakım ve sağlık hizmetinin sağlandığını söyleyerek, TİKA’ya sağlanan destekten dolayı minnettar olduklarını ifade etti.

Arnavutluk Cumhuriyeti Sosyal İşler ve Eşit Fırsatlar Bakan Yardımcısı Sulka ise, TİKA’nın engellilere, yetimlere ve yaşlılara yönelik desteğini hiçbir zaman esirgemediğini söyledi. Arnavutluk Cumhuriyeti Sosyal İşler ve Eşit Fırsatlar Bakan Yardımcısı Sulka, 2012 yılından bu yana kimsesiz, zihinsel engelli, muhtaç ya da terk edilmiş yaşlılara destek sağlayan tek donörün TİKA olduğunu kaydetti. Arnavutluk Cumhuriyeti Çalışma Sosyal İşler ve Eşit Fırsatlar Bakan Yardımcısı Sulka, söz konusu projenin Tiran Yaşlılar Bakımevinde barınan yaşlıların kendilerini sıcak bir aile ortamında hissetmelerine katkıda bulunacağını belirtti.

Sonraki Haber

Nairobi Müslüman Akademisi'ne Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Nairobi İslami Yardımlaşma Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren Nairobi Müslüman Akademisi’ne teknik malzeme desteği verildi. Kenya’da eğitim alanında özellikle genç kızların eğitim almasına önemli katkıda bulunan Nairobi Müslüman Akademisi’nde...