Haberler

06 Eylül 2015

TİKA Azerbaycan’da Engellilerin Evlerini İşyerine Dönüştürüyor

TİKA ve Azerbaycan Cumhuriyeti Çalışma ve Nüfusun Sosyal Güvenliği Bakanlığı işbirliğiyle engellilerin mesleki eğitimleri ve istihdamlarına yönelik projeler uygulanması kapsamında Azerbaycan’ın Şamahı İlinde yaşayan engelli 11 kişiye Arıcılık alanında eğitimin ardından arı kovanları ve arıcılık malzemeleri desteğinde bulunuldu.

TİKA, Azerbaycan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Azerbaycan Cumhuriyeti Çalışma ve Nüfusun Sosyal Güvenliği Bakanlığı işbirliğiyle engellilerin mesleki eğitimleri ve istihdamlarına yönelik projeler uygulanması kapsamında Azerbaycan’ın Şamahı İlinde yaşayan engelli 11 kişiye Arıcılık alanında eğitimin ardından arı kovanları ve arıcılık malzemeleri desteğinde bulunuldu.

TİKA ve Azerbaycan Cumhuriyeti Çalışma ve Nüfusun Sosyal Güvenliği Bakanlığı işbirliğiyle engellilerin mesleki eğitimleri ve istihdamlarına yönelik projeler uygulanması hususunda çalışma başlatılmıştı. İlk aşamada işsiz engellilere yönelik “Bilgisayarlı Muhasebe” (Bakü, Sabunçu İlçesi), “Sebzeci” (Haçmaz İli), “Arıcılık” (Şamahı İli) ve “Dikişçi” (Bakü, Nesimi İlçesi) konularında meslek eğitimlerinin gerçekleştirilmesine karar verilmişti.

Bu çerçevede Azerbaycan’ın Şamahı İlinde yaşayan engelli 11 kişi için “Arıcılık” alanında mesleki eğitim programının gerçekleştirilmesi ve 1. aşama teorik eğitim programını tamamlayanlara 10'ar adet arı kovanı, arı kolonileri ve arıcılık malzemeleri verilmesi planlandı.

Bu kapsamda, Ağustos ayı içerisinde Şamahı’da arıcılık eğitim programı düzenlendi. Eğitimin teorik kısmını oluşturan birinci aşamasının tamamlanması ile eğitim programına katılan arıcılara TİKA tarafından arı kovanları ve arıcılık malzemeleri desteğinde bulunuldu.  Eğitimin ardından belirli bir dönem için uygulamalı eğitim amacıyla bu kişilerin arı işletmelerinin devamlı kontrol edilmesi ve arılara bakım ile ilgili pratik talimatların verilmesi için bir arıcı tahsis edildi.

Projenin sonraki aşamaları olarak, Haçmaz İlinde “Sebzeci”, Bakü'nün Sabuncu İlçesi’nde “Bilgisayarlı Muhasebe” ve Nesimi İlçesi’nde “Dikişçi” kursları ile ilgili hazırlıklar tamamlanarak, yılsonuna kadar 36 engelli vatandaşa daha mesleki eğitimler verilecek. Eğitimlerde kazanacakları bilgi ve deneyimleri çalışma yaşamlarında kullanabilmeleri için gerekli ekipman ve malzemeler kendilerine temin edilerek teslim edilecek.

Sonraki Haber

TİKA Kamboçyalı Çocuklar İçin Okul İnşa Etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Güney Asya’nın en yoksul ülkelerinden Kamboçya’da, çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Angkor Ban Köyü’nde 185 öğrenci kapasiteli okul binası inşa etti. Güney Asya’nın en yoksul ülkeleri arasında yer alan Kamboçya’nın...