Haberler

16 Mayıs 2022

TİKA, Azerbaycan’da İlk İHA Eğitimini Gerçekleştirdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Azerbaycan Tarım İnovasyon Merkezi iş birliğinde “Drone Tabanlı Multispektral Görüntülerin Çok Amaçlı Değerlendirmesine Yönelik Yüzey Yansıma ve Bitki Örtüsü İndekslerinin Tespiti” projesi kapsamında, Azerbaycan’da ilk İHA eğitimi gerçekleştirildi.

İnsansız hava araçları (drone) ile bitki gelişiminin incelenmesi, hastalık ve zararlıların tespiti, bitkisel stres, toprak özelliklerinin belirlenmesi, verimlilik tahminin yapılması gibi işlemlerin geleneksel yöntemlere göre daha hızlı, ekonomik ve verimli bir şekilde yürütülmesi amacıyla TİKA tarafından geliştirilen “Drone Tabanlı Multispektral Görüntülerin Çok Amaçlı Değerlendirmesine Yönelik Yüzey Yansıma ve Bitki Örtüsü İndekslerinin Tespiti” projesiyle, Azerbaycan Tarım İnovasyon Merkezi iş birliğinde Azerbaycan’da ilk İHA eğitimi gerçekleştirildi.

Proje kapsamında; Azerbaycan Tarım İnovasyon Merkezine tarımsal araştırmalarda kullanılmak üzere yerli üretim 1 adet zirai ilaçlama drone ve 1 adet multispektral drone teslim edildi.

Proje kapsamında, Azerbaycan’da TİKA tarafından temin edilen insansız hava araçlarının 5 günlük uygulamalı kullanımı ve İHA A1 kategorisinde pilot eğitimi verildi. Eğitim sonucu Azerbaycan’ın ilk 22 İHA A1 pilotuna sertifikaları Tarım Bakan Yardımcısı Elçin Zeynalov’un katılımıyla Kobustan reyonunda Tarım İnovasyon Festivalinde törenle takdim edildi.

Türkiye’den giden eğitmenler Azerbaycan Tarım Bakanı İnam Kerimov tarafından kabul edildi. Kerimov; “eğitime ve ürüne gösterilen yoğun ilgiden çok memnun olduklarını ve tarım dronlarının satın alınması ile ilgili %40 hibe + %40 sıfır faizli kredi imkânı sunacaklarını” belirtti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Guatemala’da Okul Çocuklarına Destek Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile T.C. Guatemala Büyükelçiliği iş birliğinde gerçekleştirilen proje ile Guatemala’da ihtiyaç sahibi öğrencilere çeşitli ürünlerden oluşan kırtasiye malzemeleri ve ayakkabı desteğinde bulunuldu. TİKA tarafından geliştirilen ve  T.C. Guatemala...