Haberler

25 Haziran 2021

TİKA, Bağdat’ta İmam ı Azam Ebu Hanife Hazretleri’nin Türbesini Yeniliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından İmam-ı Azam Ebu Hanife Hazretleri’nin türbesinin yenilenme çalışmalarına başlandı.

TİKA tarafından 2019 yılında başlanan Bağdat İmam-ı Azam Ebu Hanife Külliyesi restorasyonu projesi devam ediyor. Proje kapsamında;  İmam-ı Azam Ebu Hanife Hazretleri’nin türbesinin yenileme çalışmalarına başlandı. Türbe tadilatı sürecinde, türbe zemini kaldırılarak mermer döşeme yapılacak, elektrik,  aydınlatma ve soğutma  sistemi yenilecek, türbe kapısı el işçiliğiyle hazırlanmış yeni kündekâri ahşap kapı ile yenilenecek, türbe için özel hazırlanan halının döşemesi yapılacak ve İstanbul’da hazırlanan puşidenin serilmesiyle türbe ziyarete açılacak.

Bağdat İmam-ı Azam Ebu Hanife Külliyesi restorasyonu projesi kapsamında; elektrik altyapı sistemleri yenilenmiş, mermer minber kurulumu yapılmış, Külliye’nin dış mekan aydınlatmalarının montajı tamamlanmış, Külliye’ye ait kütüphane yenilenmişti. Halihazırda müze teşhir salonu ve cami içi soğutma sistemleri ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

Sonraki Haber

Cibutili Kadınlar TİKA ile Meslek Sahibi Oluyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Cibuti 7. Semt Kadınları Meslek Edindirme Projesi kapsamında temel terzilik ve dikiş eğitimlerini tamamlayan 24 Cibutili Kadına dikiş makinası desteği sağladı. Cibuti'nin 7. Semti'nde yaşayan işsiz ve yoksul...