Haberler

04 Ağustos 2015

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’ın Gürcistan Temasları Devam Ediyor

Çeşitli temaslarda ve açılışlarda bulunmak üzere Gürcistan’da bulunan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet Gürcistan temaslarının ikinci gününde Başkent Tiflis'te tadilatı TİKA tarafından yaptırılan engelliler merkezini ziyaret etti.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet Gürcistan temaslarının ikinci gününde Tiflis'te bulunan ve tadilatı TİKA tarafından geçtiğimiz aylarda tamamlanan AİSİ Engelliler Merkezine ziyarette bulundu.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ziyarette yaptığı açıklamada söz konusu engelli merkezine ilişkin ek projelerin yapılacağını söyledi. AİSİ Engelli Merkezi'nin tadilatı TİKA tarafından yapılmış ve merkezin geçen yıl 19 Mayıs'ta Ankara'dan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans sistemiyle katıldığı program sırasında açılışı yapılmıştı.

Gürcistan'da "Eşitliğe Giden Yol" adı altında gerçekleştirilen AİSİ Engelli Merkez'inde, engelli çocukların devlet okullarında özel eğitim alabilmeleri için hazırlanarak, meslek eğitimi görmelerine yönelik gereken teknik alt yapılarının oluşturulması ve engelli istihdamlarının sağlanması için uygulamalı mesleki eğitim almaları hedefliyor.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet Tiflis'teki ziyaretini tamamlamasının ardından Ahıska Türklerinin yaşadığı Akhaltsikhe kentine geçerek burada bulunan Ahıska Türklerini ziyaret etti. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, burada yaptığı konuşmada, ele alacakları projelere en az gelişmişlik düzeyine öncelik verdiklerini, Ahıskalı Türklerin de bu durumda olduğunu ifade ederek, "Arıcılık, hayvancılık, süt üretimi konusunda çeşitli çalışmaları beraberce değerlendirdik. Kadın girişimcilerin atölye kurma arzusu var, onu hızlı bir şekilde gerçekleştirme yoluna gideceğiz" diye konuştu.

Gürcistan'ı zenginlikleriyle bir bütün olarak gördüklerini ifade eden TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, herhangi bir ayrıma gitmeksizin ortak projeler geliştireceklerini kaydetti. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet, son olarak kentteki Rabati Kalesi ile Ahmediye Cami'sini de ziyaret ederek Gürcistan temaslarının ikinci gününü tamamladı. 

Sonraki Haber

TİKA'dan Romanya'da Türkçe Eğitimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Romanya Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Mecidiye’de bulunan Kemal Atatürk Ulusal Koleji tarafından düzenlenen Türkçe Olimpiyatlarında dereceye giren öğrenci ve öğretmenlerinden oluşan 25 kişilik kafileye T.C. Milli Eğitim...