Haberler

27 Eylül 2015

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Ahıskalı Türkleri Ziyaret Etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam, Kırgızistan'daki Ahıska Türkleri ile bayramlaştı.

Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet, TİKA Bişkek Program Koordinatörlüğü’nün çalışmalarını yerinde incelemek, Türk Kızılayı’nın kurban etlerinin dağıtım çalışmalarına katılmak ve Ahıskalı Türklerle bayramlaşmak için Kırgızistan'a iki günlük çalışma ziyareti düzenledi.

Dr. Serdar Çam, ülkenin kuzeyinde Ahıska Türklerinin yoğun olarak yaşadığı Çuy bölgesinde, geçen haftalarda TİKA'nın ana yurtlarını ziyaret etmek üzere Gürcistan'a götürdüğü yaşlı kadınlarla bir araya geldi. 

Türkiye'nin Ahıska Türkleri başta olmak üzere bütün soydaşlarını yakından takip ettiğini anlatan Dr. Serdar Çam, "Siz gerçekten çok özel insanlarsınız. Amerika’da bile Ahıskalıların ne kadar başarılı olduklarını, oradaki yerli halkın ve komşuların nasıl memnun olduğunu duyuyorum" diye konuştu. 

-Türkiye'ye teşekkür

Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Raşad Şamilov da Türkiye'nin Ahıskalı Türklere verdiği desteği son 10 yılda yakından hissettiklerini belirtti.

Şamilov, şunları söyledi:

"Ahıskalılar, acılar ve sıkıntılar görmüş bir toplumdur. Biz iyiliğin kadrini bilen toplumuz. Sovyetlerin tüm engellemelerine rağmen, Türklüğümüzü, dilimizi ve dinimizi unutmadık. Bugüne kadar gerçek bir Türk gibi yaşıyoruz. Adet ve kültürümüzü ayakta tutuyoruz. Biz, Türkiye’yi seviyoruz. Türk devletine teşekkür ediyoruz."

Programın sonunda yetkililer, anavatanı Ahıska’yı ziyaret eden yaşlı kadınlara, Türk Kızılayı’nın hazırladığı kurban eti paketlerini dağıttı ve hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Daha sonra, Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet, Çuy bölgesinde Ahıskalıların yoğun olarak yaşadığı Keneş köyüne giderek, TİKA Bişkek Program Koordinatörlüğü tarafından üç ay önce açılışı yapılan kesintisiz içme suyu ulaştırma projesini inceledi. 

Kaynak: AA

Sonraki Haber

TİKA Moğolistan Kazaklarının Yaşadığı Bayan Ölgiy Vilayeti’ne Süt İşletme Tesisi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Moğolistan’ın başkenti Ulanbator’dan 1700 km uzaklıkta Kazak asıllı vatandaşların ağırlıklı olarak yaşadığı Bayan-Ölgiy Vilayeti’nde kurulmuş olan süt işletme tesisine malzeme ve donanım desteği sağlandı. TİKA, Moğolistan’da gerçekleştirdiği projelerine...