Haberler

09 Mayıs 2015

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliğine Atandı

T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanı Dr. Serdar Çam, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeliğine atandı.

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeliklerine yapılan atamalara ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre Dr. Serdar Çam, Hüseyin Karakum, Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Prof. Dr. Musa Yıldız ve söz konusu üniversitenin Mütevelli Heyeti üyeliklerine getirildi. 

Kararda atamaların Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi'nin İşleyişine Dair Anlaşmanın 10. maddesi ile Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Tüzüğünün 4. maddesi uyarınca yapıldığı kaydedildi.

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi, Türkiye ve Kazakistan Cumhuriyetlerinin uluslararası, özerk statüye sahip, ortak devlet üniversitesidir. Ahmet Yesevi Üniversitesinde, bugün 7 fakülte ve 1 yüksekokulda yaklaşık 14 bin öğrenci öğrenim görmekte ve 880 akademik personel görev yapmaktadır.

Üniversitenin merkez yerleşkesi, Güney Kazakistan'daki Türkistan Şehrinde 300 hektarlık bir arazi üzerine kurulmuştur. Merkez yerleşke dışında, Türkistan ve Kentav şehirlerinde de eğitim binaları bulunmaktadır.

Mütevelli Heyet Başkanlığı, Ankara'daki binasında faaliyetlerini sürdürmektedir. Mütevelli heyetinde yeni atanan isimlerin yanı sıra bu göreve 16.04.2011 tarihinde atanan T.C. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Doç Dr. İbrahim Kalın bulunmaktadır.

17 Nisan 2015 tarihinde Kazakistan’a resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi uluslararası ilişkiler alanında fahrî profesörlük unvanı takdim edildi.

Kaynak: AA, ANADOLU AJANSI

 

 

Sonraki Haber

Süleyman Şah Saygı Karakolu ve Türbesi’ni TİKA Yapacak

Başbakan Prof Dr. Ahmet Davutoğlu Şanlıurfa mitingi öncesinde Suriye Eşmesi'nde bulunan Süleyman Şah Türbesi’ni ziyaret etti. Ziyarette, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, TİKA tarafından yapılacak türbe ve çevresindeki yapılar ile ilgili Başbakan Davutoğlu’na detaylı brifing...