Haberler

16 Kasım 2021

TİKA Başkanı Serkan Kayalar KKTC'deki TİKA Projelerini İnceledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Serkan Kayalar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 38. kuruluş yıldönümü kapsamında bulunduğu KKTC'de beraberindeki heyet ile birlikte TİKA'nın projelerini yerinde inceledi.

TİKA Başkanı Serkan Kayaklar ilk olarak Beşparmak Dağları’nda TİKA tarafından yapılan yürüyüş parkurunu inceleyerek çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Bir turizm adası olan KKTC’de özellikle pandemi döneminde alternatif turizm alanlarının teşvik edilmesi için Beşparmak Dağları’nda bulunan mevcut 3 yürüyüş parkurunun ekolojik turizme hazırlanırken yeni bir yürüyüş parkuru da yapıldı. Böylece yerli ve yabancı turistlerin ilgisinin artması ile KKTC’nin alternatif turizm ve eko turizm alanında cazibe merkezi olmasının önü açıldı. Ayrıca proje kapsamında ülkenin ilk orman kütüphanesi oluşturuldu ve özel seyir terasları ile fotoğraf çekim alanları hazırlandı.

TİKA Başkanı Kayalar beraberindeki heyet ile birlikte Lefkoşa’da TİKA tarafından restorasyonu yaptırılan Barbarlık Müzesi’ni de ederek yürütülen restorasyon çalışmaları hakkında bilgi aldı. 1963'te Kıbrıs Türklerine karşı başlatılan Kanlı Noel saldırılarının merkezindeki ev, 1974 Barış Harekâtından hemen sonra müze haline getirilmişti.

 

Sonraki Haber

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay KKTC’de Toplu Açılış Törenine Katıldı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 38. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla geldiği KKTC'de, Girne'de düzenlenen ve aralarında TİKA’nın sağlık projelerinin de bulunduğu toplu açılış ve temel atma törenine katıldı. KKTC'nin kalkınma ve gelişme mücadelesine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip...