Haberler

04 Aralık 2023

TİKA, Bolivya'da Gıda İsrafın Önlenmesi İçin Atlyapı Desteği Sağladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bolivya Gıda Bankasına dağıtım faaliyetlerinde kullanılmak üzere araç ve gıda malzemeleri temin edildi.

TİKA, toplumun savunması bireyleri için gittikçe büyüyen bir krize dönüşen yetersiz beslenme ve gıda erişimine Latin Amerika’da da çözümler üretmeye devam ediyor. Bolivya Gıda Bankası (Banco de Alimentos de Bolivia) isimli STK ile iş birliğinde gerçekleştirilen Gıda Kayıpları ve İsrafın Önlenmesi ve Yönetimi Projesi aracılığıyla Cochabamba şehrinde yapılan gıda dağıtımı faaliyetleri başkent La Paz ve El Alto şehirlerinde de yürütülebilecek.

Bolivya Gıda Bankası, ülkede fabrika, hal ve büyük şirketlerde üretim fazlası olarak kalan, toplanmadığı takdirde israfa dönüşecek olan gıda ve temizlik malzemelerini depolarına aktararak ihtiyaç sahibi kimselere dağıtan kar amacı gütmeyen bir kuruluş.

Bolivya’da en hızlı büyüyen ve en yoğun nüfusa sahip El Alto adlı şehirde ve başkent La Paz’da yeni gıda depoları açılabilmesi için temin edilen araç TİKA yetkilileri ve Türkiye’nin La Paz Büyükelçisi Ertan Yalçın’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen törenle yetkililere teslim edildi.

Teslim töreninde yaptığı konuşmada, Büyükelçi Yalçın, iki ülke arasındaki ilişkilerin böyle anlamlı projelerle desteklenmesinin ikili ilişkilere sağladığı katkıya vurgu yaptı. Ayrıca konuşmasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde sürdürülen ve uluslararası bir girişime dönüşen Sıfır Atık projesine değinen Yalçın, TİKA tarafından desteklenen bu projenin israfın önüne geçilebilmesi için de önemli bir adım olduğunu dile getirdi.

Gıda Bankası Yöneticisi Nicole Guerrero, alınan desteğin önemini şu sözlerle dile getirdi: “Bir ülkenin ilerlemesinin temelinin eğitim olduğuna inanıyoruz ama öncelikle dengeli beslenmiş beyinlere, bedenlere ihtiyacımız var. Bugün en büyük hayallerimizden biri gerçek oluyor, bu nedenle Gıda Bankası adına, Bolivya Cumhuriyeti adına; Türkiye Cumhuriyeti'nin Bolivya Büyükelçiliği'ne, TİKA'ya teşekkür ediyorum.”

Banco de Alimentos’un kurucu ortaklarında olan Univalle Universitesi’ni temsilen bir konuşma yapan Lisansüstü Programlar Ulusal Direktörü Dr. Sandro Augusto Guerrero Morales; TİKA’nın desteğini, açlık ve eşitsizliğe karşı mücadelede uluslararası dayanışmanın somut bir örneği olarak nitelendirdi. Morales konuşmasında “TİKA bugün burada somut bir şefkat, duygudaşlık ve dayanışma örneği göstermiştir. Bu fedakâr jest sadece gıda güvenliğini değil geleceğe yönelik büyük umutları da taşımaktadır.” diyerek projenin önemini vurguladı.

2017 yılında bir öğrenci girişimi olarak yola çıkan Bolivya Gıda Bankası başlangıçta yaklaşık 100 kilogram gıdayı, Cochabamba şehrinde açlıkla mücadele eden 15 çocuğa ulaştırabiliyordu. Şu anda Bolivya Gıda Bankası ülke çapında 28.500'den fazla kişiye aylık 60 ton gıda dağıtımı yapıyor.

TİKA desteğiyle, Bolivya Gıda Bankası önümüzdeki üç yıl içinde El Alto'da 20.000 Başkent La Paz’da 18.000 kişiye ulaşabilecek.

Proje kapsamında, Bolivya Gıda Bankası, farklı destekçi firmalardan toplanan gıdaları, TİKA tarafından sağlanan donanımlar sayesinde depolayıp, sınıflandırılacak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı logosunu taşıyan araç ile aşevleri, koruyucu aile evleri, barınaklar ve sosyal yardım kuruluşlarına ulaştıracak.

Sonraki Haber

9.Dünya Helal Zirvesi ve Helal Expo 2023 İstanbul’da Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği 9.Dünya Helal Zirvesi ve Helal Expo 2023 Organizasyonu İstanbul’da gerçekleştirildi. T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ilgili kuruluşu İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü’nün (SMIIC)  iş...