Haberler

15 Mart 2022

TİKA Bosna Hersek’te Arama Kurtarma Eğitimlerine Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yürütülen Acil Durum ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı ve İHH İnsani Yardım Vakfı işbirliğinde Bosna Hersek'in afet ve acil durumlara karşı müdahale kapasitesinin artırılması amacıyla "Bosna Hersek Kentsel Arama Kurtarma İleri Seviye Eğitimi" düzenlendi.

2019 yılından bu yana Bosna Hersek’te düzenlenen arama kurtarma eğitimlerinin devamı niteliğinde, 7-12 Mart 2022 tarihleri arasında Saraybosna’da Bosna Hersek’in farklı bölgelerinde görev yapan 35 arama kurtarma personelinin katılımı ile “Kentsel Arama Kurtarma İleri Seviye Eğitimi" düzenlendi.

Eğitim sürecinde katılımcılara olay yeri yönetimi, arama kurtarma teknikleri ve bina işaretleme, vinç ile çalışma, enkaz arama usulleri, kentsel arama kurtarmada yatay ve dikey kurtarma yöntemleri, kuyu veya hendekten kurtarma yöntemleri, tahkimat, hasta ve yaralı taşıma teknikleri, afetlerde psikolojik destek ve operasyon sonrası işlemler konularında teorik ve uygulamalı eğitimler verildi.

Eğitim sonunda Uluslararası Saraybosna Üniversitesi'nde (IUS) düzenlenen sertifika törenine T.C. Bosna Hersek Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, Bosna Hersek Güvenlik Bakan Danışmanı Admir Cvijetiç, Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı Stratejik Planlama ve Eğitim Daire Başkanı İdris Brkoviç, İHH Afet Akademisi Koordinatörü Erdal Altıntaş, TİKA Saraybosna Program Koordinatörü Muhammed Ünal, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Yıldırım başta olmak üzere birçok Türk ve Bosnalı yetkili katıldı.

Tören de konuşan Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı Stratejik Planlama ve Eğitim Daire Başkanı İdris Brkoviç; ülke genelinden katılımcılara yönelik gerçekleştirilen arama kurtarma eğitimlerinin verimli bir şekilde devam ettiğini ve yürütülen eğitimlerin ilerleyen zamanda planlandığı şekilde devam edeceğini belirtti. Bosna Hersek’in arama kurtarma alanındaki insan kaynağının yetişmesine katkı sunan eğitimler dolayısıyla Türkiye’ye teşekkürlerini iletti.

TİKA Saraybosna Program Koordinatörü Muhammed Ünal; İnsan hayatını direk ilgilendiren acil durumlara karşı Bosna Hersek yetkili kurumlarına direnç kazandırılması kapsamında eğitimlerin sunulduğunu belirterek sözlerine başladı. 2019 yılından bu zamana kadar Acil Durum ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında toplam 150’e yakın arama kurtarma görevlisinin eğitildiğini belirterek, zorlu şartlarda gönüllülük esasına dayalı olarak sahada görev alan ve sunulan eğitimlere katılan kursiyerleri tebrik ederek sözlerini tamamladı.

Acil Durum ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında Bosna Hersek’in arama kurtarma alanında yerel kapasitesinin artırılması amacıyla kentsel arama kurtarma ve suda arama kurtarma eğitimlerine devam edilmesi planlanıyor.

 

Sonraki Haber

Piri Reis’in İzinde Cezayir Tarihi Sempozyumu TİKA’nın Desteğiyle Gerçekleşti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteği ile gerçekleştirilen "Piri Reis'in İzinde Kitab-ul Bahriye'ye Göre XVI.Yüzyılda Cezayir Tarihi" konulu sempozyum 7-14 Mart 2022 tarihleri arasında Cezayir’in farklı şehirlerinde düzenlendi. Sempozyum, T.C. Cezayir Büyükelçisi Mahinur Özdemir...