Haberler

25 Eylül 2023

TİKA, Bosna Hersekli Arama Kurtarma ve Sağlık Ekiplerine Yönelik Tatbikat Düzenledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Bosna-Hersek Güvenlik Bakanlığı koordinasyonunda, İHH Ankara Arama Kurtarma ve Acil Yardım (ANSAR) iş birliğinde “İleri Seviye Medikal ve Kentsel Arama Kurtarma Eğitimi” Bosna-Hersek’in farklı entitelerinden yaklaşık 60 kursiyerin katılımı ile başkent Saraybosna’da düzenlendi.

18 – 22 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilen teorik ve pratik eğitimlerin ardından 22 Eylül 2023 tarihinde Saraybosna’da ortak bir tatbikat düzenlendi.

Söz konusu eğitim, 7 – 13 Mayıs 2023 tarihleri arasında Saraybosna’da gerçekleştirilen "Kentsel Arama Kurtarma Eğitimi, Acil Durumlara Giriş ve Medikal Arama Kurtarma Eğitimi" nin devamı olarak gerçekleştirildi.

Tatbikatın ardından ise eğitimleri başarıyla tamamlayan kursiyerlere yönelik sertifika töreni Bosna-Hersek Parlamentosunda T.C. Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, TİKA Saraybosna Program Koordinatörü Erdinç Işık ve Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Mlađen Božović’in katılımı ile gerçekleştirildi.

Božović, Bosna-Hersek Güvenlik Bakanlığı’nın TİKA ile uzun yıllardır devam eden işbirliğinden çok memnun olduklarını ifade ederek sivil koruma alanındaki işbirliğine devam etmek istediklerini vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin yaptığı konuşmada, insanların kurtarılmasını hedefleyen çalışmalara destek vermeye devam edeceklerini, yaptıkları çalışmalarla insanların hayatlarını kurtarılmasını sağlayan arama kurtarma ekiplerine ve Türkiye’den gelen eğitmenlere de teşekkürlerini sundu. 

Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Mlađen Božović ise konuşmasında, Bosna-Hersek Güvenlik Bakanlığı’nın TİKA ile uzun yıllardır devam eden işbirliğinden çok memnun olduklarını ifade ederek sivil koruma alanındaki işbirliğine devam etmek istediklerini vurguladı.

Sonraki Haber

TİKA, Pakistanlı Arama Kurtarma Ekiplerine Eğitim Verdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, İHH İnsani Yardım Vakfı Afet Akademisi ile Sindh İzciler Birliği iş birliğinde Pakistanlı arama kurtarma ekiplerine yönelik düzenlenen afet yönetimi ile arama kurtarma yöntemleri ve tekniklerine dair...