Haberler

03 Haziran 2018

TİKA Cibuti’de İftar ve Gıda Yardımı Programları Gerçekleştiriyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Cibuti’de iftar ve gıda yardımı programları gerçekleştiriliyor.

Doğu Afrika’nın önemli liman ülkelerinin başında gelen Cibuti Cumhuriyetinde, TİKA tarafından Ramazan Ayı münasebetiyle iftar programları ve gıda yardımı projeleri başlatıldı. Başkent Cibuti’de; Cibuti Büyükşehir Belediye Başkanlığı işbirliğinde yoğun katılımlı 750 kişilik iftar yemeği TİKA tarafından gerçekleştirildi. Cibutili ihtiyaç sahibi aileler ve yetim çocukların davet edildiği iftar yemeği kapsamında, 200 yetim çocuğa yönelik Bayramlık hediyeler dağıtıldı. TİKA İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Dr. Zülküf Oruç’un katılımlarıyla gerçekleştirilen iftar programına, T.C Cibuti Büyükelçisi Sadi Altınok, Cibuti Diyanet, Evkaf ve Kültür Bakanlığı, Cibuti Kadın ve Aile Bakanlığı, Cibuti Sosyal Kalkınma Ajansı yetkilileri katılım sağladı.

Cibuti’nin Kuzeyinde bulunan ve Doğu Afrika’nın tarihi bağlamda önem taşıyan, aynı zamanda Osmanlı Devleti’nin liman olarak kullandığı Tadjourah Vilayetinde ise Osmanlı Devleti’nin bölgedeki son Valisi Ebubekir Paşa’nın soyundan gelen Tadjourah Sultanı Abdoulkader Houmed’in katılımıyla 150 kişilik bir iftar yemeği TİKA tarafından düzenlendi. İftara, Tadjourah Valisi Abdoulmalik Mohamed Bonoïta, kanaat önderleri ve bölge halkı katılım sağladı.

Sultan Abdoulkader Houmed ile gerçekleştirilen görüşmeler kapsamında, Türkiye ile Cibuti arasındaki tarihi ve kültürel ilişkilerin Osmanlı Devleti’nin liman olarak kullandığı Tadjourah Vilayetinde, TİKA tarafından düzenlenen iftar yemeğiyle birlikte bölge halkı ve iki ülke arasındaki ilişkilerin pekişmesine katkı sağlamasından dolayı teşekkürlerini ifade etti.

TİKA tarafından düzenlenen etkinlikler kapsamında, Cibutili ihtiyaç sahibi 1.136 aileye yönelik Gıda Yardımı Projesi ‘de başlatıldı.  Bu çerçevede, Başkent Cibuti’nin sosyo-ekonomik anlamda az gelişmiş ve dar gelirli 5.600 kişinin faydalanacağı, toplamda 1.136 aileye yönelik Gıda Yardımları gerçekleştirildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Makedonya’ya Sağlık Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle, Makedonya’da bebek ve yenidoğan ölümlerinin azaltılması için 32 doktor ve hemşireye yenidoğan canlandırma eğitimi verildi. Bebek ve yenidoğan ölümlerinin azaltılmasında en önemli nedenler olarak yenidoğan yoğun bakım...