Haberler

10 Şubat 2021

TİKA Cibuti’de Pazar Yeri Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Cibuti Sosyal Kalkınma Ajansı işbirliğinde Cibuti’nin Dikhil vilayeti, Mouloud ilçesinde inşa edilen Mouloud Merkez Pazar Yeri hizmete açıldı.

Açılış Törenine, Sosyal İşler ve Dayanışma Bakanı Mouna Osman Aden, Yerinden Yönetimin Geliştirilmesinden sorumlu Bakan Hamadou Mohamed Aramis, T.C Cibuti Büyükelçisi Levent Salim Şahinkaya,  TİKA Cibuti Program Koordinatörü Kutluhan Yücel, Mouloud Kalkınma Komitesi Başkanı Mohamoud Robleh Dabar ve yerel otoritelerin temsilcileri katıldı.

Yerinden Yönetimin Geliştirilmesinden Sorumlu Bakan Hamadou Mohamed Aramis ve Sosyal İşler ve Dayanışma Bakanı Mouna Osman Aden yaptıkları konuşmalarında, Cibuti Hükümetinin bölgedeki sosyal projelerine değinerek, Cibuti’nin kalkınmasına ve güç durumdaki grupların desteklenmesine katkı sağlayan TİKA ve Türkiye’ye teşekkür ettiler.

T.C. Cibuti Büyükelçisi Şahinkaya ise kardeş ve dost ülke Cibuti ile Türkiye arasındaki güçlü ilişkilerin TİKA’nın yaptığı projelerle daha da pekiştiğini ifade etti. TİKA’nın uluslararası düzeydeki çalışmalarından bahseden Şahinkaya, TİKA’nın Cibuti’de de önemli projelere imza attığını belirtti.

Proje ortağı Mouloud Kalkınma Komitesi Başkanı Mohamoud Robleh Dabar ise Mouloud halkı adına yaptığı konuşmasında, pazar yerinin TİKA tarafından kısa bir sürede tamamlandığını, projenin Dikhil vilayetinde gerçekleştirilen en etkili ve sürdürülebilir projelerden biri olduğunu belirtti. Pazar yerinin Mouloud ekonomisine katkı sağlayan önemli bir altyapı olacağını dile getiren Dabar, desteklerinden dolayı TİKA’ya ve Türkiye’ye teşekkür etti.

TİKA Cibuti Koordinatörü Kutluhan Yücel de konuşmasında, yapılan proje hakkında bilgi vererek, TİKA’nın yaptığı projeler ile halkın ve halk için çalışanların yanında olduğunu vurguladı. Yücel, TİKA’nın 2021 yılında da Cibuti’de sürdürülebilir kalkınma projelerine devam edeceğini ifade etti.

Mouloud Kalkınma Komitesinin talebiyle TİKA tarafından başlatılan proje kapsamında şehir merkezinde tahsis edilen 350 m2’lik alanda inşa edilen Mouloud Merkez Pazar Yeri, 270 m2 büyüklüğünde bir plana sahip. TİKA ve Cibuti Sosyal Kalkınma Ajansı işbirliğinde inşa edilen pazar yerinden ilk etapta 50 girişimcinin faydalanması planlanıyor.

Üretimin artırılmasına ve ekonominin gelişmesine katkı sağlayan sürdürülebilir bir kırsal kalkınmayı hedefleyen proje, yerel halkın gelirinin artırılmasında ve fakirlikle mücadelede altyapı olarak kullanılacak.

Sonraki Haber

TİKA’dan Moğolistan’da 2000 Aileye Gıda Paketi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kovid-19 ile mücadeleye destek kapsamında Moğolistan’da 2000 aileye gıda paketi ve hijyen malzemesi dağıttı. TİKA tarafından yürütülen proje kapsamında, Ulanbator’un Bayangol, Bayanzürh, Nalayh, Han-Uul, Songinhairhan, Sühbaatar ve Çingiltey Belediyeleri...