Haberler

28 Ağustos 2015

TİKA'dan Afgan Öğrencilere Bilgisayar Laboratuvarı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'ın kuzeyindeki Samangan Vilayetinde iki ayrı lisede bilgisayar laboratuvarı kurdu.

Coy-i Zindan Lisesi'nde yardımların teslimi için düzenlenen törene Türkiye'nin Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Mustafa Erdeviren, TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Kemal Kadir Karadoğan, Samangan İl Milli Eğitim Müdürü Abdulvahab Zafari, Samangan il şura vekilleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan Milli Eğitim Müdürü Zafari, Türkiye ile Afganistan arasındaki dostluk bağının çok eskilere dayandığını, ilişkilerin pekişerek devam ettiğini söyledi. Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hükümetiyle daha da geliştiğini ifade eden Zafari, öncesinde olduğu gibi bundan sonra da dünya liderliğinin Türklerin eline geçeceğine inandıklarını belirtti.

Mezar-I Şerif Başkonsolosu Erdeviren de Afganistan ile Türkiye arasındaki dostluğun içten olduğunu vurgulayarak hiçbir şeyin göstermelik olmadığını kaydetti. Bir ülkenin gelişmesinin tek yolunun eğitim olduğunu dile getiren Erdeviren, "Bu nedenle erkek çocukların yanı sıra kız çocuklarını da eğitime teşvik edelim" dedi.

TİKA Koordinatörü Karadoğan ise TİKA'nın işbirliği içinde olduğu ülkelerde kültürel, sosyal, ekonomik, eğitim, tarım ve sağlık alanlarında olmak üzere kalkınma amaçlı birçok proje ürettiğini aktardı. TİKA için eğitim ve sağlık alanlarının çok önemli olduğunu vurgulayan Karadoğan, "Bu kapsamda TİKA, Afganistan genelinde 90'a yakın okul inşa ederek Afganistan eğitiminin hizmetine sundu, bunlar Türkiye Cumhuriyeti'nin kardeş Afganistan halkına karşılıksız olarak yaptığı yardımlardır. Bugün de Samangan'daki Coy-i Zindan ve Largan liselerine kurduğumuz bilgisayar laboratuvarlarının teslimini gerçekleştireceğiz, her iki laboratuvara 42 bilgisayar ve bunların masa sandalyesi, 2 projektör, 2 yazıcı temin edilirken laboratuvar sınıfların yerleri de halıfleksle kapatıldı." diye konuştu. Tören, öğrencilerin söylediği şarkıların ardından kurdele kesimiyle son buldu.

Sonraki Haber

TİKA’dan Arnavutluk’a Doğal Afet Sonrasındaki Hasarların Giderilmesi Amacıyla Ekskavatör

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından geçtiğimiz kış selden etkilenen Arnavutluk’a afet sonrası onarımların gerçekleştirilmesinde ve önleyici tedbirlerin alınmasında kullanılmak üzere ekskavatör teslim edildi. Arnavutluk Cumhuriyeti Tarım, Kırsal Kalkınma ve Su Yönetimi Bakanı...