Haberler

27 Haziran 2019

TİKA'dan Afganistan'a Uygulama Serası Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Afganistan'ın kuzeyindeki Samangan vilayetinde Tarım, Sulama ve Hayvancılık Müdürlüğüne 250 metrekare genişliğinde iki uygulama serası kurdu.

Afganistan’da başta sağlık, eğitim, sosyal ve kültürel alanlarda olmak üzere  çeşitli alanlarda projeleri hayata geçiren TİKA, tarım alanında da yeni bir proje olarak, Semengan Vilayeti  Tarım, Sulama ve Hayvancılık Müdürlüğünün bahçelerine   uygulamalı sera yapımı gerçekleştirdi.

Uygulama seralarının teslim törenine, Samangan Valisi Abdullatif İbrahimi, TİKA Mezar-ı Şerif Program Koordinatörü Zühtü Çal, Samangan Tarım, Sulama ve Hayvancılık Müdürü Muhammed Rahman Argandival ve yerel yetkililer katıldı.

Törende konuşan Vali İbrahimi, TİKA'nın Afganistan'da birçok projeye imza attığını, bölgede ilk defa uygulanan sera projesinden ayrıca memnuniyet duyduğunu dile getirdi. TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Çal da TİKA olarak bölgede birçok sektörde faaliyet gösterdiklerini, Samangan'ın arazisi tarıma elverişli olduğu için bu projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. Uygulama serasında kullanılan damlama sulama sistemiyle halihazırda su sıkıntısı yaşanan bölgede daha az su ile daha çok tarımsal üretimin yaygınlaştırılmasının hedeflendiğini ifade eden Çal, bu tür projelerin devam edeceğini kaydetti.

Uygulama serasında yapılacak tarım faaliyeti ile bitki ve sebze yetiştiriciliğinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Sonraki Haber

Ürdün’de "İstanbul'dan Hicaz'a: Belgelerle Hicaz Demiryolları" Sergisi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Yunus Emre Enstitüsü (YEE) işbirliği ile "İstanbul'dan Hicaz'a: Belgelerle Hicaz Demiryolları" Sergi ve Konferansı Ürdün Kraliyet Ailesi mensupları, diplomatik temsilciler ve Ürdün halkının yoğun katılımıyla Darat al-Funun’da...